Makowiec (ciasto)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Makowiec
Makowiec
Makowce

Makowiec, także makownik lub strucla z makiem[1]ciasto (najczęściej drożdżowe, rzadziej kruche) zawijane z masą z maku[2] lub z masą makową na biszkopcie. Typowe danie wigilijne w kuchni polskiej[3]. Mak na masę płucze się i parzy lub moczy przez noc, a potem krótko gotuje przez kilka minut aż do miękkości[4]. Ugotowany i osączony mak mieli się (dwukrotnie, a nawet trzykrotnie) w maszynce do mięsa przez sitko o najmniejszych okach lub uciera w makutrze. Do masy makowej dodaje się grubo posiekane orzechy włoskie, migdały, (namoczone, całe) rodzynki i kandyzowaną skórkę pomarańczową lub inne bakalie oraz miód. Upieczone ciasto polewa się lukrem i ewentualnie ozdabia ziarenkami maku lub kawałeczkami smażonej (ewentualnie kandyzowanej) skórki pomarańczowej. W języku angielskim nazywany poppy seed roll[5]. [6] można także przygotować w tortownicy i stworzyć z niego wzór gwiazdy.

Pochodzenie[edytuj]

Według ludowych wierzeń mak spożywany w wigilię Bożego Narodzenia miał zapewniać szczęście, zaś "dziewczyny tarły mak na Wigilię aby rychło wyjść za mąż"[7]. W tradycji chrześcijańskiej mak – roślina, która zawiera w makówce tysiące nasion – jest symbolem urodzaju i płodności oraz spokojnego snu.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Z pierwszego tłoczenia Przepis na makowiec (struclę z makiem) z książki Marka Łebkowskiego pt. "Doskonała kuchnia Polska. Szkoła gotowania". (pol.)
  2. Kura domowa Przepis na makowiec (pol.)
  3. Kwestia smaku Przepis na makowiec wykwintny wraz z pokazem video sposobu wykonania strucli z makiem (pol.)
  4. Kobieta. Interia Przepis na struclę z makiem Macieja Kuronia (pol.)
  5. The Fresh Loaf Makowiec (ang.)
  6. [1] Makowca (ang.)
  7. Polonia.org Cytat z artykułu doktora Grzegorza Russaka pt."Wigilia w polskiej tradycji i obyczaju" zamieszczony na stronie potrawyregionalne.pl (pol.)