Makowiec (ciasto)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Makowiec
Makowiec

Makowiec, także makownik lub strucla z makiem[1][2]ciasto (najczęściej drożdżowe, rzadziej kruche) zawijane z masą z maku[3] lub z masą makową na biszkopcie. Typowe danie wigilijne w kuchni polskiej[4]. Mak na masę płucze się i parzy lub moczy przez noc, a potem krótko gotuje przez kilka minut aż do miękkości[5]. Ugotowany i osączony mak mieli się (dwukrotnie, a nawet trzykrotnie) w maszynce do mięsa przez sitko o najmniejszych okach lub uciera w makutrze. Do masy makowej dodaje się grubo posiekane orzechy włoskie, migdały, (namoczone, całe) rodzynki i kandyzowaną skórkę pomarańczową lub inne bakalie oraz miód[6]. Upieczone ciasto polewa się lukrem i ewentualnie ozdabia ziarenkami maku lub kawałeczkami smażonej (ewentualnie kandyzowanej) skórki pomarańczowej. W języku angielskim nazywany poppy seed roll[7]. [8] można także przygotować w tortownicy i stworzyć z niego wzór gwiazdy.

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Według ludowych wierzeń mak spożywany w wigilię Bożego Narodzenia miał zapewniać szczęście, zaś "dziewczyny tarły mak na Wigilię aby rychło wyjść za mąż"[9]. W tradycji chrześcijańskiej mak – roślina, która zawiera w makówce tysiące nasion – jest symbolem urodzaju i płodności[10] oraz spokojnego snu[11].

Przypisy

 1. Z pierwszego tłoczenia Przepis na makowiec (struclę z makiem) z książki Marka Łebkowskiego pt. "Doskonała kuchnia Polska. Szkoła gotowania".
 2. Ciasta.net Przepisy na domowe wypieki – makowiec
 3. Kura domowa Przepis na makowiec
 4. Kwestia smaku Przepis na makowiec wykwintny wraz z pokazem video sposobu wykonania strucli z makiem
 5. Kobieta. Interia Przepis na struclę z makiem Macieja Kuronia
 6. poswojsku.pl Przepis na makowiec tradycyjny
 7. The Fresh Loaf Makowiec (ang.)
 8. [1] Makowca (ang.)
 9. Polonia.org Cytat z artykułu doktora Grzegorza Russaka pt."Wigilia w polskiej tradycji i obyczaju" zamieszczony na stronie potrawyregionalne.pl
 10. Stacja Częstochowa.info Strucla z makiem – atrybut świąt Bożego Narodzenia
 11. The Polonia Portal Boże Narodzenie – Niebo z Ziemią w jedno połączone


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]