Makrokosmos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Makrokosmos – podniebny taniec
Le Peuple migrateur
Gatunek dokumentalny, przyrodniczy
Data premiery Francja12 grudnia 2001
Polska 4 kwietnia 2003
Kraj produkcji Francja
Język francuski
Czas trwania 98 min
Reżyseria Jacques Perrin, Jacques Cluzaud, Michel Debats
Scenariusz Jacques Perrin, Stéphane Durand
Muzyka Bruno Coulais
Zdjęcia Sylvie Carcedo-Dreujou, Philippe Garguil, Fabrice Moindrot, Michel Benjamin, Laurent Fleutot, Stephane Martin, Thierry Thomas, Luc Drion, Thierry Machado, Michel Terrasse, Laurent Charbonnier, Dominique Gentil, Ernst Sasse
Scenografia Regis Nicolino
Montaż Marie-Josèphe Yoyotte
Produkcja Jacques Perrin, Christophe Barratier
Dystrybucja Kino Świat

Makrokosmos – Podniebny taniec – przyrodniczy film dokumentalny z 2001 roku, ukazujący życie ptaków.

Jest to kolejne, po Mikrokosmosie, tego typu przedsięwzięcie francuskiego producenta – Jaques’a Perrina.

Film realizowany był w ciągu 4 lat, jednocześnie na wszystkich kontynentach. Makrokosmos przenosi widza w naturalne środowisko wielu gatunków ptaków, by uczynić go towarzyszem wielkich ptasich podróży.

Ptaki filmowano w locie za pomocą kamer, z których większość również była w locie. Widz ma wrażenie, że leci obok kolejnych gatunków ptaków, zwłaszcza gęsi kanadyjskich. Ptaki lecą w każdym rodzaju pogody i krajobrazu, obejmującego rozległe odległości tysięcy kilometrów w locie potrzebnych aby ptaki mogły przeżyć.

Znaczną część materiału sfilmowano z wykorzystaniem oswojonych ptaków. Filmowcy hodowali od urodzenia kilka gatunków ptaków, w tym bociany i pelikany. Świeżo wyklute ptaki wdrukowały sobie pracowników filmowych i wyszkoliły się do latania wraz z filmującymi załogami. Ptaki były również oswojone z filmowym sprzętem w ciągu swojego życia, aby zapewnić, że będą reagować w taki sposób jak chcą filmowcy. Kilka z tych gatunków, nigdy nie było wcześniej filmowanych. Film został nakręcony z ultralekkich maszyn latających, paralotni, balonów na gorące powietrze, jak również samochodów ciężarowych, motocykli, motorówek, zdalnie sterowanych robotów, oraz z okrętu wojennego francuskiej marynarki.

Gatunki ptaków pokazane w filmie to m.in.:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]