Makrokosmos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Makrokosmos – podniebny taniec
Le Peuple migrateur
Gatunek dokumentalny, przyrodniczy
Data premiery Francja12 grudnia 2001
Polska 4 kwietnia 2003
Kraj produkcji Francja
Język francuski
Czas trwania 98 min
Reżyseria Jacques Perrin, Jacques Cluzaud, Michel Debats
Scenariusz Jacques Perrin, Stéphane Durand
Muzyka Bruno Coulais
Zdjęcia Sylvie Carcedo-Dreujou, Philippe Garguil, Fabrice Moindrot, Michel Benjamin, Laurent Fleutot, Stephane Martin, Thierry Thomas, Luc Drion, Thierry Machado, Michel Terrasse, Laurent Charbonnier, Dominique Gentil, Ernst Sasse
Scenografia Regis Nicolino
Montaż Marie-Josèphe Yoyotte
Produkcja Jacques Perrin, Christophe Barratier
Dystrybucja Kino Świat

Makrokosmos – Podniebny taniec – przyrodniczy film dokumentalny z 2001 roku, ukazujący życie ptaków.

Jest to kolejne, po Mikrokosmosie, tego typu przedsięwzięcie francuskiego producenta – Jaques’a Perrina.

Film realizowany był w ciągu 4 lat, jednocześnie na wszystkich kontynentach. Makrokosmos przenosi widza w naturalne środowisko wielu gatunków ptaków, by uczynić go towarzyszem wielkich ptasich podróży.

Ptaki filmowano w locie za pomocą kamer, z których większość również była w locie. Widz ma wrażenie, że leci obok kolejnych gatunków ptaków, zwłaszcza gęsi kanadyjskich. Ptaki lecą w każdym rodzaju pogody i krajobrazu, obejmującego rozległe odległości tysięcy kilometrów w locie potrzebnych aby ptaki mogły przeżyć.

Znaczną część materiału sfilmowano z wykorzystaniem oswojonych ptaków. Filmowcy hodowali od urodzenia kilka gatunków ptaków, w tym bociany i pelikany. Świeżo wyklute ptaki wdrukowały sobie pracowników filmowych i wyszkoliły się do latania wraz z filmującymi załogami. Ptaki były również oswojone z filmowym sprzętem w ciągu swojego życia, aby zapewnić, że będą reagować w taki sposób jak chcą filmowcy. Kilka z tych gatunków, nigdy nie było wcześniej filmowanych. Film został nakręcony z ultralekkich maszyn latających, paralotni, balonów na gorące powietrze, jak również samochodów ciężarowych, motocykli, motorówek, zdalnie sterowanych robotów, oraz z okrętu wojennego francuskiej marynarki.

Firma muzyczna Virgin Records w 2001 r. wydała płytę z muzyką z filmu “Makrokosmos”. Płyta "Travelling Birds" zawiera 19 utworów, pierwszy utwór to "To Be By Your Side" w wykonaniu Nick'a Cave[1].

Gatunki ptaków pokazane w filmie to m.in.:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Travelling Birds (ang.). amazon.com. [dostęp 2018-02-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]