Maksencjusz (cesarz rzymski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maksencjusz
Marcus Aurelius Valerius Maxentius
Ilustracja
Cesarz rzymski
Okres

od 28 października 306
do 28 października 312

Poprzednik

Sewer II

Następca

Konstantyn I Wielki

Dane biograficzne
Data urodzenia

~280

Data i miejsce śmierci

28 października 312
Most Mulwijski

Przyczyna śmierci

bitwa przy moście Mulwijskim

Ojciec

Maksymian

Matka

Eutropia

Rodzeństwo

Teodora i Fausta

Dzieci

Valerius Romulus

Moneta
moneta

Maksencjusz, właściwie Marcus Aurelius Valerius Maxentius (ur. ok. 280, zm. 28 października 312) – cesarz rzymski od 306 do 312 roku. Syn cesarza Maksymiana i jego drugiej żony – Eutropii, brat dwóch cesarzowych: Teodory i Fausty, zięć cesarza Galeriusza.

Dojście do władzy[edytuj | edytuj kod]

W 306 roku w Rzymie, z powodu decyzji Galeriusza o rozwiązaniu kohort pretorianów oraz opodatkowaniu dotychczas wolnych od tego ciężaru mieszkańców stolicy, wybuchły zamieszki. Maksencjusz wykorzystał tę sytuację i został przez wojsko ogłoszony cesarzem. Galeriusz nie zaakceptował puczu i rozkazał przebywającemu w Mediolanie legalnemu cesarzowi Zachodu – Sewerowi, aby stłumił bunt. W międzyczasie Maksencjusz przyzwał swego ojca Maksymiana, który w 305 roku abdykował ze stanowiska cesarza, do stolicy, aby wspólnie z nim sprawować władzę. Kiedy Sewer nadciągnął wraz ze swoją armią do Rzymu większość żołnierzy opuściła go i przeszła na stronę swojego dawnego cesarza Maksymiana. Sewer uciekł z resztką armii do Rawenny, jednak wkrótce nawiązał rokowania z Maksencjuszem i Maksymianem i poddał się.

W 308 roku ojciec Maksencjusza próbował go zdetronizować, aby rządzić samodzielnie, jednak przejęcie władzy nie powiodło się i od tego momentu Maksencjusz władał swoją częścią Imperium (tj. Italią i Hiszpanią) samodzielnie.

Wojna z Galeriuszem[edytuj | edytuj kod]

W 307 roku Galeriusz zebrał armię i ruszył na Italię. Z powodu niemożności okrążenia tak wielkiego miasta jakim był Rzym, odstąpił od jego atakowania. Galeriusz rozpoczął plądrowanie terenów położonych kilkadziesiąt kilometrów na północ od stolicy. Cesarz Wschodu nie był w stanie przejąć władzy nad większą częścią Italii, więc zadeklarował Maksencjuszowi gotowość do rozmów, jednak propozycja została odrzucona. Zamiast tego Maksencjusz zaczął przekupywać żołnierzy Galeriusza, więc ten, bojąc się powszechnego odstępstwa, rozpoczął odwrót. W czasie ucieczki zezwolił swoim żołnierzom na rabunki[1].

Wojna z Konstantynem[edytuj | edytuj kod]

W 311 roku Maksencjusz utracił na rzecz cesarza Konstantyna Hiszpanię. Podejrzewając, że Konstantyn przekroczy Alpy i zaatakuje, Maksencjusz zgromadził na północy Italii swoje wojska. W roku 312 Konstantyn wraz ze swoją około trzydziestotysięczną armią przekroczył Alpy. Pierwszym zdobytym miastem było Segusio. Konstantyn zakazał swoim wojskom plądrować miasto, co zapewniło mu bierność ludności w dalszych walkach. Następnie zdobył miasta północnej Italii, wiele z nich poddało się bez walki, jednak w rękach Maksencjusza pozostawał Rzym. Początkowo cesarz planował bronić się w murach miasta, jednak z nieznanych przyczyn zdecydował się na przyjęcie otwartej bitwy. 28 października 312 roku władcy stoczyli bitwę przy Moście Mulwijskim. Zakończyła się ona zwycięstwem Konstantyna, natomiast Maksencjusz w czasie ucieczki utonął w Tybrze[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krawczuk 1985 ↓, s. 91-93.
  2. Krawczuk 1985 ↓, s. 126-130.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]