Maksymian

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy cesarza. Zobacz też: Maksymian (imię).
Maksymian
Imiona Marcus Aurelius Valerius Maximianus
Panował jako Imperator Caesar Marcus Aurelius Valerius Maximianus Augustus Herculius
Czas panowania 286 r. - 305 r.
Data urodzin ok. 250 r. - Sirmium
Data śmierci 310 r.
Moneta
120 Maximianus.jpg
Lista cesarzy rzymskich

Maksymian, Marcus Aurelius Valerius Maximianus, Maximianus Herculius, (ur. ok. 250 w Sirmium w Panonii, zm. 310) – cesarz rzymski.

Adoptowany przez cesarza Dioklecjana, współrządził od 285 roku. Tytuł augusta otrzymał 1 kwietnia (1 marca?) 286 roku. Objął władzę nad zachodnią częścią Cesarstwa, gdzie m. in. stłumił powstanie Bagaudów w Galii i walczył z uzurpatorem Karauzjuszem w Brytanii. Po 293 roku (ustanowieniu tetrarchii przez Dioklecjana), Maksymian zachował władzę nad Italią, Hiszpanią i Afryką Północną.

Z żoną Eutropią miał syna Maksencjusza i córki:

1 maja 305 roku Maksymian razem z Dioklecjanem zrzekli się władzy. Nowymi imperatorami (z tytułem augusta) zostali Galeriusz i Konstancjusz Chlorus, a współcesarzami (z tytułem cezara) – Sewer II i Maksymin Daja (podział władzy na wschodnią i zachodnią oraz na polityczną i wojskową – tetrarchia).

W 308 roku Maksymian stał się przywódcą rebelii przeciwko własnemu synowi, lecz został pokonany przez Konstantyna. Próbował jeszcze w 310 roku obwołać się cesarzem, ale ostatecznie został pokonany i zmuszony do popełnienia samobójstwa.