Maksymilian Maria Kolbe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez RadLes (dyskusja | edycje) o 05:53, 16 mar 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Maksymilian Maria Kolbe OFMConv.

Rajmund Kolbe
prezbiter i męczennik
Ilustracja
Zdjęcie Maksymiliana Marii Kolbego z 1939
Data i miejsce urodzenia 8 stycznia 1894
Zduńska Wola
Data i miejsce śmierci 14 sierpnia 1941
Oświęcim
(KL Auschwitz)
Beatyfikacja 17 października 1971
Bazylika świętego Piotra, Rzym
przez Pawła VI
Kanonizacja 10 października 1982
plac świętego Piotra, Rzym
przez św. Jana Pawła II
Wspomnienie 14 sierpnia
Atrybuty numer obozowy 16670, obóz koncentracyjny, pasiak obozowy, okulary, różaniec z chleba, księga, liść palmowy
Patron Honorowych Dawców Krwi, rodzin, Zduńskiej Woli, diecezji bielsko-żywieckiej, diecezji elbląskiej, Pabianic
Szczególne miejsca kultu Auschwitz, Niepokalanów
Faksymile
Tylko miłość jest twórcza
Kraj działania Polska Polska,
Królestwo Włoch (1861–1946) Włochy,
Japonia Japonia,
Historia_Chin#Republika_Chińska_(1911-1949) Chiny
Data urodzenia 8 stycznia 1894
Data śmierci 14 sierpnia 1941
Gwardian klasztoru franciszkanów w Niepokalanowie
Okres sprawowania 1927–1930, 1936–1941
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych
Śluby zakonne 1 listopada 1914
Diakonat 8 października 1917
Prezbiterat 28 kwietnia 1918
Przyczyna śmierci morderstwo (zastrzyk fenolu)
Miejsce spoczynku Auschwitz (ciało spalone w krematorium)
Tytuł naukowy doktor filozofii,
doktor teologii
Edukacja Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie,
Papieski Wydział Teologiczny Świętego Bonawentury w Rzymie
Rodzice Juliusz Kolbe,
Marianna z d. Dąbrowska
Krewni i powinowaci o. Alfons Józef Kolbe OFMConv. (brat);
Franciszek Kolbe (brat)
Odznaczenia
Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari Krzyż Niepodległości Polski Podziemnej z Mieczami
Prezydent RP Ignacy Mościcki w otoczeniu osób biorących udział w spotkaniu w Spale. Widoczni m.in. (od lewej) ojciec Maksymilian Kolbe (1), Wojciech Alojzy Świętosławski (3), abp Stanisław Gall (4), Maria Mościcka, prezydent RP, Juliusz Poniatowski (stoi obok prezydenta), ks. Zygmunt Kaczyński (4. z prawej), kapelan prezydenta RP ks. Jan Humpola (5. z prawej)

Maksymilian Maria Kolbe (właśc. Rajmund Kolbe; ur. 8 stycznia 1894 w Zduńskiej Woli, zm. 14 sierpnia 1941 w Oświęcimiu (KL Auschwitz)) – polski franciszkanin konwentualny, prezbiter, gwardian, misjonarz, męczennik, święty Kościoła katolickiego, założyciel: organizacji pod nazwą Rycerstwo Niepokalanej, miesięcznika „Rycerz Niepokalanej” i Radia Niepokalanów oraz najliczniejszego klasztoru na świecie w Niepokalanowie (762 osoby)[1]. Pierwszy polski męczennik okresu II wojny światowej wyniesiony na ołtarze podczas beatyfikacji w 1971.

Życiorys

Dzieciństwo

Urodził się 8 stycznia 1894 w Zduńskiej Woli przy ulicy Browarnej 9, o godzinie 1:00[2], w miejscowości należącej wówczas do zaboru rosyjskiego, jako drugi syn Juliusza Kolbe i Marianny z domu Dąbrowskiej w rodzinie wielodzietnej (jego brat Józef, późniejszy o. Alfons został również franciszkaninem). Pradziadkowie ojca Rajmuda, Juliusza Kolbego przybili do Zduńskiej Woli z Czech w I połowie XIX w i zajmowali się tkactwem, matka Marianna Dąbrowska również pochodziła z rodziny tkaczy. Oboje rodzice należeli do Trzeciego Zakonu Regularnego[3].

8 stycznia 1894 został ochrzczony w kościele Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli, a rodzicami chrzestnymi byli Leopold Lange i Anna Dąbrowska[2][4]. Z powodu trudnej sytuacji finansowej rodzina Kolbe przeniosła się wkrótce do Łodzi, a później w 1897 do Pabianic. Tam rodzice Kolbego znaleźli pracę, ojciec pracował w fabryce, a matka prowadziła sklep, potem była położną. W czerwcu 1902 przyjął Pierwszą Komunię Świętą[5]. Na jego przyszłe losy istotne znaczenie miało widzenie jakie miał w kościele św. Mateusza w Pabianicach. Jak sam wspominał po latach[5]:

Quote-alpha.png
Prosiłem Matkę Bożą, żeby mi powiedziała, co ze mną będzie... Wtedy Matka Boża pokazała mi się trzymając dwie korony: jedną białą, a drugą czerwoną. Spytała, czy chcę tych koron; biała miała oznaczać, że wytrwam w czystości, a czerwona, że będę męczennikiem. Odpowiedziałem, że chcę dwie...

Życie zakonne

Na prośbę przybyłych na misje do parafii pabianickiej misjonarzy franciszkańskich ze Lwowa (m.in. ojca prowincjała Peregryna Haczeli OFMConv.), Rajmund oraz jego brat Franciszek (rok później w 1908 również Józef)[6] za zgodą rodziców postanowili iść za głosem powołania, wstępując do zakonu franciszkanów[7]. W 1907 Rajmund Kolbe rozpoczął naukę w małym seminarium franciszkanów we Lwowie, w 1910 zaczął nowicjat w zakonie franciszkanów, przyjmując imię Maksymilian. W 1912 rozpoczął studia w Krakowie, kilka miesięcy później został wysłany do Międzynarodowego Kolegium Serafickiego w Rzymie. Śluby wieczyste złożył 1 listopada 1914 przyjmując imię Maria. Uzyskał doktorat z filozofii na uniwersytecie Gregorianum w 1916; a z teologii w 1919 na wydziale ojców franciszkanów, jednak interesował się także matematyką i fizyką – w 1915 w urzędzie patentowym złożył szkic „Eteroplanu”, aparatu umożliwiającego podróż w kosmos – był to projekt pojazdu międzyplanetarnego, opartego na zasadzie trójczłonowej rakiety nośnej[8]. 8 października 1917 otrzymał święcenia diakonatu, a 28 kwietnia 1918 przyjął święcenia kapłańskie, które mu udzielił kard. Basilio Pompilj[6]. Mszę świętą prymicyjną odprawił w kościele S. Andrea delle Fratte w Rzymie. W 1919 wrócił do Polski i podjął wykłady.

Działalność wydawnicza

Przebywając w Rzymie założył wraz ze współbraćmi w 1917 pobożny związek (Pia unio) Rycerstwo Niepokalanej (Militia Immaculatae), zajmujący się apostolstwem pod znakiem Maryi. Aby realizować cele organizacji i utrzymywać kontakt z jego członkami od stycznia 1922 wydawał w Krakowie miesięcznik „Rycerz Niepokalanej”. Pod koniec tego roku przeniesiony do Grodna, zorganizował tam wydawnictwo. Miesięcznikowi nadał charakter pisma katechetycznego dla masowego czytelnika (w 1938 osiągnął nakład miliona egzemplarzy).

W 1927 założył pod Warszawą klasztor Niepokalanów, będąc jego gwardianem. Wybudował go na gruncie podarowanym przez księcia Jana Druckiego-Lubeckiego, syna Władysława. Wydawał tam m.in. pismo Rycerz Niepokalanej, a od 1935 popularny Mały Dziennik. Oba pisma poruszały nie tylko tematy religijne, ale także społeczne, polityczne i kulturalne.

Działalność misyjna

W latach 1931–1935 prowadził działalność misyjną w Japonii, gdzie rozpoczął wydawanie japońskiego odpowiednika Rycerza Niepokalanej i założył Niepokalanów Japoński. Podobne ośrodki założył także w Chinach i w Indiach. W 1936 powrócił do Polski, aby kierować Niepokalanowem, który stał się największym klasztorem katolickim na świecie – we wrześniu 1939 było tam ok. 700 zakonników i kandydatów.

W 1931 z jego inicjatywy w mieście Nagasaki założono franciszkański klasztor (jap. Mugenzai no Sono; pol. Ogród Niepokalanej). Pomimo sugestii pozostałych duchownych, aby klasztor umiejscowić w katolickiej dzielnicy Urakami, Kolbe zdecydował o jego budowie na zboczu jednej z gór otaczających Nagasaki, po przeciwnej stronie niż miasto. Czternaście lat później decyzja ta okazała się zbawienna dla klasztoru, gdy 9 sierpnia 1945 na Nagasaki spadła bomba atomowa, a zbocze góry osłoniło budynek przed falą uderzeniową[9].

W Japonii Maksymilian Kolbe spotkał się z tzw. małą radiofonią, czyli stacjami nadawczymi małej mocy zainstalowanymi w wielu punktach kraju. Po powrocie do Polski postanowił uruchomić tego typu stację właśnie w Niepokalanowie. Zgodnie z obowiązującym w przedwojennej Polsce prawem nie istniała taka możliwość. Nie tracąc nadziei zapisał się do PZK i został krótkofalowcem o znaku SP3RN (jak Radio Niepokalanów). Stacja nadawała na przełomie lat 1937/1938, pokrywając swoim zasięgiem praktycznie obszar całego kraju.

Ówczesny chargé d’affaires ambasady polskiej w Tokio, Jacek Trawiński tak go scharakteryzował[10]:

Quote-alpha.png
Człowiek skupiony, cichy, skromny, a równocześnie pełen godności, autorytetu i skupionej energii. Gdy poczynał mówić o swych sprawach, o swej placówce w Nagasaki - twarz ożywiała mu się, a w miarę słów rozjaśniała się, uświęcała.

Okupacja niemiecka i pobyt w obozie koncentracyjnym

Cela śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego w obozie koncentracyjnym Auschwitz (blok 11).

W czasie okupacji niemieckiej działalność klasztoru została zawieszona, pozostałych ok. 40 zakonników Niemcy aresztowali 19 września 1939. Po wyjściu na wolność zorganizował w klasztorze ośrodek usług dla okolicznej ludności i oddał się pogłębianiu formacji pozostałych przy nim współbraci. Powtórnie aresztowany 17 lutego 1941, przesłuchiwany i więziony na Pawiaku[11].

28 maja 1941 trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie otrzymał numer 16670. Podczas apelu w obozie 29 lipca 1941 dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia Franciszka Gajowniczka, który był w grupie 10 więźniów skazanych na śmierć, za ucieczkę z obozu jednego z więźniów[12] (świadkiem tego zdarzenia był Michał Micherdziński[13][14]). Ojciec Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 dobity zastrzykiem trucizny – fenolu przez funkcjonariusza obozowego, kierownika izby chorych Hansa Bocka o godz. 12:50 w bloku nr 11 (śmierci)[11][12]. Jego ciało zostało spalone w obozowym krematorium. Natomiast 25 października 1944 Franciszek Gajowniczek został przeniesiony do obozu koncentracyjnego KL Sachsenhausen, gdzie doczekał się wyzwolenia przez wojsko amerykańskie.

Warto dodać, że w obozie KL Auschwitz zginął również w 1943 jego starszy brat Franciszek, który po wystąpieniu z zakonu franciszkanów założył rodzinę i był nauczycielem, organistą, a następnie urzędnikiem państwowym[6].

Spór o antysemityzm

Na kilka miesięcy przed kanonizacją Maksymiliana, w czerwcu 1982 w żydowskim periodyku St. Louis Jewish Light ukazał się artykuł, który podkreślał przekonanie Kolbego o światowym spisku Żydów. Dowodem miały być odniesienia do Protokołów Mędrców Syjonu i powoływanie się na nie w pismach Kolbego. W rzeczywistości jednak Kolbe odwołuje się do Protokołów jedynie dwa razy, w 1924 i 1926, czyli na dziesięć lat przedtem, gdy pierwszy raz potwierdzono fałszerstwo Protokołów. Odpowiedzi na zarzuty wobec Kolbego podjęli się wówczas redaktorzy St. Louis Review[15].

Kolejna istotna polemika toczyła się na łamach The New York Review of Books. Daniel Schlafly z Saint Louis University oraz Warren Green z Saint Louis Center for Holocaust Studies odnieśli się krytycznie na temat książki Johna Grossa, który zarzucał Kolbemu podsycanie bezwzględnej antysemickiej kampanii[15]. Wśród wymienionych argumentów przeciw Grossowi autorzy listu zwrócili uwagę, że Żydzi i antysemityzm nie stanowili podstaw i celów działania Maksymiliana. Kwestia żydowska była jedynie marginesem w nauczaniu Kolbego. Na 1402 pozostawione po nim dokumenty, Kolbe odnosił się do Żydów i judaizmu w 31 z nich, z czego w kilku porusza kwestie społeczne, koncentrując się w pozostałych na sprawach związanych z działalnością apostolską.

W odpowiedzi Gross zredukował swoje stanowisko skupiając się bardziej na wyrażeniu oczekiwań wobec Kościoła katolickiego z okresu międzywojennego niż na personalnych zarzutach wobec Maksymiliana Kolbego[16].

W tym samym okresie zarzuty o antysemityzm wysuwały również inne amerykańskie czasopisma. Wśród nich The Washington Post, dla którego Kolbe przez propagowanie antysemityzmu tworzył środowisko sprzyjające dla Holokaustu. Także Boston Jewish Advocate wydawał artykuły w podobnym tonie. Tym razem odpowiedzi na zarzuty podjął się André Frossard pisząc m.in.: Niskiego, podłego uczucia antysemityzmu – zostało to dowodnie wykazane – nie znał najdrobniejszy atom jego osoby. Żyd był jego bliźnim, chciałby, żeby stał się mu jeszcze bliższy, to wszystko. Nigdy, ale to nigdy, nie uchybił miłości[15].

W jednym z listów (z 15 lipca 1935) Kolbe pisał:

Quote-alpha.png
Mówiąc o Żydach, bardzo bym uważał na to, żeby czasem nie wzbudzić albo nie pogłębić nienawiści do nich w czytelnikach i tak już nastrojonych do nich czasem nawet wrogo. Na ogół więcej bym się starał o rozwój polskiego handlu i przemysłu, niż piętnował Żydów[15].

Z zarzutami o antysemityzm polemizował też Braun przypominając, że św. Maksymilian w Niepokalanowie w czasie II wojny światowej ponad rok przechowywał wysiedlonych, z których połowę stanowili Żydzi. Powołał się także na świadectwo żydowskiego więźnia z Auschwitz, Zygmunta Gorsona:

Quote-alpha.png
Wielu z nas straciło nadzieję, wielu chłopców w moim wieku rzucało się na druty wysokiego napięcia. Kiedy błąkałem się, szukając kogokolwiek, z kim mógłbym podzielić się wspomnieniami, o. Kolbe mnie spotkał i rozmawiał ze mną. Był dla mnie jak anioł, ocierał zawsze moje łzy. Straciłem wiarę, a o. Kolbe mi ją przywrócił! Jestem Żydem od pokoleń, ponieważ jestem synem matki Żydówki, jestem wyznania mojżeszowego i jestem dumny z tego. On wiedział, że jestem Żydem, lecz to nie stanowiło różnicy. Jego serce nie czyniło rozróżnienia między osobami i nie miało dla niego znaczenia to, czy są Żydami, katolikami lub jeszcze innych religii: on kochał wszystkich i dawał miłość, nic innego jak miłość[17].

Genealogia

Tablica rodowodowa[18]
Prapradziadkowie Wawrzyniec Kolbe
(1800–?)
Anna Kolbe
Jan Nisig
(1797–1846)
Apolonia Nisig
? ? Jędrzej Dąbrowski
Balbina Dąbrowska
? ? ?
Pradziadkowie Paweł Kolbe
(1825–?)
Teresa Nisig
(1821–4.07.1854)
Antoni Grejbich
(1807–?)
Teresa Studnicka
(1808–?)
Kazimierz Dąbrowski
Agnieszka Grzybowska
Bogumił Klinicki
?
Dziadkowie Jan Kolbe
(1848–1921)
Helena Grajbych
(27.01.1847–?)
Franciszek Dąbrowski
(1823–1897)
Anna Krystyna Klinicka
(?–1892)
Rodzice Juliusz Kolbe
(1871–1919)
Marianna Dąbrowska
(1870–1946)
Rajmund Kolbe
(8.01.1894–14.08.1941)

Beatyfikacja i kanonizacja

Po zakończeniu II wojny światowej, generał zakonu franciszkanów o. Beda Maria Hess OFMConv. podjął starania w stolicy Apostolskiej w celu wyniesienia o. Maksymiliana na ołtarze[19]. Następnie, po zbadaniu wszystkich okoliczności, 30 stycznia 1969 papież Paweł VI ogłosił dekret o heroiczności cnót o. Maksymiliana[20], a 14 czerwca 1971 Kongregacja ds. Obrzędów wydała dekret stwierdzający fakt cudownych uzdrowień za wstawiennictwem o. Maksymiliana[21]. Został on beatyfikowany 17 października 1971, jako wyznawca przez papieża Pawła VI, a kanonizowany przez papieża św. Jana Pawła II 10 października 1982, jako męczennik[22] (w uroczystościach w 1982 uczestniczył m.in. Franciszek Gajowniczek[23]). Obraz, który w dniu beatyfikacji o. Maksymiliana znajdował się w glorii Berniniego w bazylice św. Piotra, znajduje się obecnie w głównym ołtarzu pabianickiego sanktuarium św. Maksymiliana Kolbego. Kolbe był pierwszym Polakiem beatyfikowanym po II wojnie światowej[24]. 28 maja 2006 w celi św. Maksymiliana Kolbego, w obozie Auschwitz modlił się papież Benedykt XVI oraz 29 lipca 2016 papież Franciszek[25][26].

Relikwie

Pomimo, że ciało o. Maksymiliana Marii Kolbego zostało spalone w obozowym krematorium, a jego prochy rozrzucone po okolicznych polach, to ocalone zostały jego niewielkie fragmenty włosów, pozostałe przed aresztowaniem[27]. Fryzjer zakonny br. Akurcjusz Pruszak OFMConv. zachował te fragmenty w dwóch kopertach: w jednej ze strzyżenia przed wyjazdem do Japonii oraz w drugiej z brody zgolonej we wrześniu 1939[27]. Obecnie relikwie te eksponowane są w relikwiarzach[28].

Publikacje

Jako redaktor naczelny miesięczników „Rycerz Niepokalanej” i „Mały Rycerzyk Niepokalanej” o. Maksymilian Maria Kolbe opublikował liczne artykuły w tych czasopismach. Ponadto wydał jedną pozycję poświęconą swojej wyprawie misyjnej do Japonii (1937)[29]. Pozostawił po sobie liczne materiały w postaci: listów, artykułów, referatów, pamiętników, przemówień, konferencji i notatek, które zostały zebrane i opublikowane przez różnych redaktorów już po jego śmierci oraz przetłumaczone i wydane w językach obcych[29]:

 • Maksymilian Maria Kolbe: Metoda misyjna i religie w Japonii. Poznań: Zw. Akad. Kół Misyjnych w Polsce, 1937. (pol.)
 • Maksymilian Maria Kolbe: Nasz ideał. Niepokalanów: Drukarnia Milicji Niepokalanej, 1946. (pol.)
 • Maksymilian Maria Kolbe (przygot. do druku Komitet Redakcyjny): Pisma ojca Maksymiliana Marii Kolbego franciszkanina. T. 1, Wstęp, wykaz skrótów, rys życia, chronologia życia i działalności, listy 1912-1929. Niepokalanów: 1970. (pol.)
 • Maksymilian Maria Kolbe (przygot. do druku Komitet Redakcyjny): Pisma ojca Maksymiliana Marii Kolbego franciszkanina. T. 2, Listy 1930-czerwiec 1933. Niepokalanów: 1970. (pol.)
 • Maksymilian Maria Kolbe (przygot. do druku Komitet Redakcyjny): Pisma ojca Maksymiliana Marii Kolbego franciszkanina. T. 3, Listy: lipiec 1933-15 lipiec 1936. Niepokalanów: 1970. (pol.)
 • Maksymilian Maria Kolbe (przygot. do druku Komitet Redakcyjny): Pisma ojca Maksymiliana Marii Kolbego franciszkanina. T. 4, Listy: 16 lipiec 1936-czerwiec 1941. Niepokalanów: 1970. (pol.)
 • Maksymilian Maria Kolbe (przygot. do druku Komitet Redakcyjny): Pisma ojca Maksymiliana Marii Kolbego franciszkanina. T. 5, Notatki, pamiętniki. Niepokalanów: 1970. (pol.)
 • Maksymilian Maria Kolbe (przygot. do druku Komitet Redakcyjny): Pisma ojca Maksymiliana Marii Kolbego franciszkanina. T. 6, Artykuły, referaty, szkice 1914–1929. Niepokalanów: 1970. (pol.)
 • Maksymilian Maria Kolbe (przygot. do druku Komitet Redakcyjny): Pisma ojca Maksymiliana Marii Kolbego franciszkanina. T. 7, Artykuły, referaty, szkice 1930–1941. Niepokalanów: 1970. (pol.)
 • Maksymilian Maria Kolbe (przygotował do druku komitet redakcyjny pod kierunkiem Joachima Romana Bara): Wybór pism. Warszawa: Akademia Teologii Katolickiej, 1973. (pol.)
 • Massimiliano Kolbe: Gli scritti di Massimiliano Kolbe eroe di Oświęcim e beato della Chiesa. 1 (traduzione dal pollaco di Cristoforo Zambelli). Wyd. 1. Firenze: Città di Vita, 1975. (wł.)
 • Massimiliano Kolbe: Gli scritti di Massimiliano Kolbe eroe di Oświęcim e beato della Chiesa. 2 (traduzione dal pollaco di Cristoforo Zambelli). Wyd. 1. Firenze: Città di Vita, 1975. (wł.)
 • Maksymilian Maria Kolbe (oprac. i red. Jan Antoni Książek, Władysław Kornel Kaczmarek pod kierunkiem Joachima Romana Bara): Konferencje ascetyczne: notatki słuchaczy z przemówień Ojca Maksymiliana Kolbego. Niepokalanów: Wydawnictwo Ojców Franciszkanów, 1976. (pol.)
 • Maximilian Maria Kolbe (excerpts from his writings and addresses selected, compiled, and arranged by Jerzy M. Domański; ed., transl. and with an introd. by Regis N. Barwig; pref. by Fulton J. Sheen): Maria was his middle name: day-by-day with Blessed Maximilian Maria Kolbe. Altadena (California): The Benziger Sisters Publishers, 1977. (ang.)
 • Massimiliano Kolbe: Gli scritti di Massimiliano Kolbe eroe di Oświęcim e beato della Chiesa. 3 (traduzione dal pollaco di Cristoforo Zambelli). Wyd. 1. Firenze: Città di Vita, 1978. (wł.)
 • Maximilien-Marie Kolbe (trad. de P. Grémaud; préf. et introd. de J. F. Villepelée): Carnets spirituels: notes de retraites et meditations. Paryż: Éditions P. Lethielleux, 1981. ISBN 2-249-60149-6. (fr.)
 • Maksymilian Maria Kolbe: Błogosławiony Maksymilian Maria Kolbe: zbiór poezji. Cz. 9. Kraków: DSL, 1982, seria: Biblioteczka Służby Liturgicznej. (pol.)
 • Maksymilian Maria Kolbe (wybór, układ i oprac. Amelia Szafrańska): Myśli i rozważania. Warszawa: PAX, 1982. ISBN 83-211-0429-0. (pol.)
 • Maksymilian Maria Kolbe (wybór tekstów Leon Dyczewski): Ten, który rozdał życie. Warszawa: Kuria Prowincjonalna OO. Franciszkanów, 1983. (pol.)
 • Maksymilian Maria Kolbe (opracował Damian Synowiec): Nieznana korespondencja. Kraków: 1985. (pol.)
 • Maksymilian Maria Kolbe (oprac. i red. Jan Antoni Książek, Władysław Kornel Kaczmarek pod kierunkiem Joachima Romana Bara): Konferencje świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Niepokalanów: Wydawnictwo Ojców Franciszkanów, 1990. ISBN 83-85037-21-7. (pol.)
 • Maksymilian Maria Kolbe: Oddanie się Niepokalanej. Wyd. 1. Niepokalanów: Wydawnictwo Ojców Franciszkanów, 1992. ISBN 83-85037-23-3. (pol.)
 • Maksymilian Maria Kolbe (red. Jerzy Domański): Co dzień ze św. Maksymilianem: wybór tekstów z pism i przemówień o. Maksymiliana Marii Kolbego. Wyd. 1. Niepokalanów: Wydawnictwo Ojców Franciszkanów, 1994. ISBN 83-86412-01-1. (pol.)
 • Maksymilian Maria Kolbe (wyboru dokonał Marek Jarzębowski): „Raz się żyje”: św. Maksymilian radzi. Cz. 1. Niepokalanów: Wydawnictwo Ojców Franciszkanów, 1995, seria: Biblioteczka Myśli. ISBN 83-86412-19-4. (pol.)
 • Maksymilian Maria Kolbe (wyboru i oprac. dokonał Stanisław Krajski): Pisma wybrane. Warszawa: Wydawnictwo Św. Tomasza z Akwinu, 1995. ISBN 83-86535-08-3. (pol.)
 • Maksymilian Maria Kolbe (zebrał Elfi): Do ideału Mi: myśli Maksymiliana Marii Kolbego. Niepokalanów: Wydawnictwo Ojców Franciszkanów, 1996. ISBN 83-86412-66-6. (pol.)
 • Massimiliano Kolbe: Scritti di Massimiliano Kolbe. Rzym: Ass. Rel. Centro Nazionale Milizia dell'Immacolta: ENMI Editrice Nazzionale, 1997. (wł.)
 • Maksymilian Maria Kolbe (wyboru i oprac. dokonał Stanisław Krajski): Św. Maksymilian Maria Kolbe o masonerii i Żydach. Wyd. 1. Krzeszowice: Dom Wydawniczy „Ostoja”, 1998. ISBN 83-909116-2-0. (pol.)
 • Maximilliano M. Kolbe (trad. Francesco Francaviglia): Escritos de San Maximiliano M. Kolbe. Rzym: Centro Internazionale Milizia dell'Immacolata, 2003. (wł.)
 • Maksymilian Maria Kolbe: Pisma. Cz. 1. Wyd. 1. Teresin: Wydawnictwo Ojców Franciszkanów Niepokalanów, 2007. ISBN 978-83-60479-17-9. (pol.)
 • Maksymilian Maria Kolbe: Pisma. Cz. 2. Wyd. 1. Niepokalanów: Wydawnictwo Ojców Franciszkanów Niepokalanów, 2008. ISBN 978-83-60479-18-6. (pol.)
 • Maksymilian Maria Kolbe (wyboru tekstów dokonała i oprac. Maria Lademann): Droga modlitwy ze świętym Maksymilianem. Niepokalanów: Wydawnictwo Ojców Franciszkanów, 2008. ISBN 978-83-60479-34-6. (pol.)
 • Maksymilian Maria Kolbe (wybór tekstów: Ewa Glińska): Rady przyjaciela. Cz. 11. Częstochowa: Edycja Świętego Pawła, 2011, seria: Perełki z Aureolą. ISBN 978-83-7424-948-5. (pol.)
 • Maksymilian Maria Kolbe (wybór i oprac. Roman Aleksander Soczewka): Dobrego dnia ze św. Maksymilianem Kolbem: myśli na każdy dzień roku. Częstochowa: Edycja Świętego Pawła, 2011. ISBN 978-83-7424-670-5. (pol.)
 • Maksymilian Maria Kolbe (przygotował Roman Aleksander Soczewka): Cały Twój, Maryjo!: wybrane modlitwy i nowenna za wstawiennictwem św. Maksymiliana. Cz. 4. Częstochowa: Edycja Świętego Pawła, 2011, seria: Ufność. ISBN 978-83-7424-878-5. (pol.)
 • Maksymilian Maria Kolbe (wybór tekstów Stanisław Gancarek): Maryja najkrótszą drogą do komunii z Bogiem: wybór tekstów św. Maksymiliana Kolbego: materiały formacyjne Ruchu Rodzin Nazaretańskich. Częstochowa: Częstochowskie Wydawnictwo Archidiecezjalne Regina Poloniae, 2011, seria: Ku Nowej Ewangelizacji. ISBN 978-83-62244-36-2. (pol.)
 • Bł. Jan Paweł II, św. Maksymilian M. Kolbe, kard. Stefan Wyszyński (wybór i układ Tomasz Krzyżak; zdjęcia: Gabriela Mytyk-Krzyżak): Pełna łaski: modlitwy do Matki Bożej. Teresin: Wydawnictwo Pająk Media, 2011. ISBN 978-83-932339-2-2. (pol.)
 • Maximilian Maria Kolbe (selected, complied, arranged, translated and edited from the "Pisma sw. Maksymiliana Kolbego" by Hilda Elfleda Brown): She shall crush the head: selected writings od St. Maximilian Kolbe. Phoenix: Leonine Publishers, 2015. ISBN 978-1-942190-19-6. (ang.)
Galeria
Maksymilian Maria Kolbe (1936)
Pomnik w Tarnowie-Mościcach
(1963)
Pomnik w Chrzanowie
(1972)
Rzeźba w Muszynie
(1993)[30]
Pomnik w Niepokalanowie
(1994)
Maksymilian Kolbe (pierwszy z lewej) na fasadzie Opactwa Westminsterskiego w Londynie
(1998)
Drewniana rzeźba w Wiślicy
Witraż w kołobrzeskiej katedrze
Wojcieszów, kościół parafialny pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski-tablica pamiątkowa
Ostrzeszów, tablica pamiątkowa
Św. Maksymilian Maria Kobe (Kościół w Siędlęcinie)
Sędzisław – kościół pw. św. Maksymiliana Kolbe, sztandar procesyjny

Upamiętnienie

Jego imię noszą liczne parafie i kościoły.

10 października 1998 Stolica Apostolska uznała świętego za patrona miasta Zduńska Wola, a 10 października 2004 także za patrona miasta Pabianice.

22 maja 1999 Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ustanowiła św. Maksymiliana Marię Kolbego patronem Honorowych Dawców Krwi w Polsce (dekret podpisał Prefekt Kongregacji kardynał Georgius A. Medina Estevez).

Uchwałą z 21 października 2010 Senat RP zdecydował o ustanowieniu roku 2011 Rokiem Świętego Maksymiliana Marii Kolbego[31][32].

9 kwietnia 2016 Młodzież Wszechpolska obrała św. Maksymiliana za swojego patrona[33].

Ponadto jest patronem diecezji: bielsko-żywieckiej, elbląskiej oraz koszalińsko-kołobrzeskiej.

Jest on również patronem wielu placówek oświatowych: Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie[34], Szkoły Podstawowej w Teresinie[35], Szkoły Podstawowej w Pusznie Godowskim[36], Publicznej Szkoły Podstawowej w Karolewie[37], Szkoły Podstawowej nr 3 w Chmielniku[38], Szkoły Podstawowej we Wróblowej[39], Szkoły Podstawowej w Harmężach[40], Szkoły Podstawowej nr 4 w Błoniu[41], Szkoły Podstawowej nr 77 z Oddziałami Integracyjnymi w Krakowie[42], Szkoły Podstawowej w Gnojnicy Dolnej[43], Polskiej Szkoły Dokształcającej w Riverhead[44], Polskiej Szkoły w Chicago[45], Centrum Edukacyjnego w Segerea (Tanzania)[46].

Wielu ulicom w kilkudziesięciu miejscowościach w Polsce nadano jego imię, m.in. jednej z ulic w: Białymstoku, Bydgoszczy, Jaworznie, Legnicy, Mszanie Dolnej, Oświęcimiu, Pile, Radomsku, Rzeszowie czy Warszawie.

Warto dodać, że Poczta Polska wyemitowała trzy znaczki pocztowe jemu poświęcone, z okazji:

 • Jego kanonizacji, o nominale 27 zł wyemitowany 10 października 1982 projektu Krzysztofa Kosmowskiego według obrazu Mieczysława Kościelniaka[47],
 • Roku Maksymilianowskiego, o nominale 2500 zł wyemitowany 24 października 1994 projektu Macieja Jędrysika[48],
 • Roku jemu poświęconego, o nominale 1,95 zł wyemitowany 12 sierpnia 2011 projektu Macieja Jędrysika[49].

Odznaczenia

Film

Historia życia i śmierci Maksymiliana Kolbe została zekranizowana w filmie Życie za życie. Maksymilian Kolbe (1991) w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. W rolę zakonnika wcielił się Edward Żentara. Ponadto w 2007 powstał film dokumentalny o jego życiu w reżyserii Tomasza Wojciechowskiego i Leszka Wasiuty pt. Męczennik miłości dla TV Puls[54]. W 2017 ukazał się kolejny film fabularny o nim w reżyserii Michała Kondrata Dwie korony z główną rolą Adama Woronowicza[55].

Zobacz też

Przypisy

 1. Klasztorne miasteczko. W: Miesięcznik Rodzin Katolickich „Nasza Arka” [on-line]. nasza-arka.pl, 2008-01. [dostęp 2017-11-01].
 2. a b Szafrańska 1983 ↓, s. 12.
 3. Tomasz Krzyżak: Maksymiliana Kolbe hartowała rodzina [dostęp 2018-01-25] (pol.).
 4. Wpis metrykalny w księdze chrztów (Zduńska Wola UMZ-1894) (ros.). metryki.genealodzy.pl. [dostęp 2016-12-06].
 5. a b Szafrańska 1983 ↓, s. 13.
 6. a b c Święty Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik. brewiarz.pl ↓.
 7. Szafrańska 1983 ↓, s. 14.
 8. ks. Jacek Zjawin: Chrześcijanin na maksa.. [dostęp 2012-09-01].
 9. Św. Maksymilian Maria Kolbe. nasza-arka.pl 2008 ↓, s. 5.
 10. Szafrańska 1983 ↓, s. 20.
 11. a b Philippe Maxence: Męczennik Maksymilian Kolbe (pol.). Histmag.org, 2013-05-17. [dostęp 8 maja 2015].
 12. a b Szafrańska 1983 ↓, s. 24.
 13. Wywiad: Jeden z nas był świętym.... franciszkanie.pl, 2006-05-31. [dostęp 2015-09-12].
 14. Stałem w jednym szeregu z o. Maksymilianem. nasza-arka.pl. [dostęp 2015-09-12].
 15. a b c d Norbert Wójtowicz: Maksymilian Kolbe i zorganizowane zło (pol.). Opoka.pl. [dostęp 11 grudnia 2009].; zob. też: Norbert Wójtowicz, Maksymilian Ma Kolbe wobec masonerii, „Szewska Pasja”, R.1 (1996), nr 2, marzec, s. 16–19; Tenże, Ojciec Kolbe wobec masonerii, „Posłaniec Serca Jezusa” (Chicago), R.80 (1996), nr 5, maj, s. 12–17; Tenże, Ojciec Kolbe nie demonizował, „Rojalista – Pro Patria”, R. 1996, nr 3 (19), maj–lipiec, s. 1–3.
 16. Warren Green, Daniel Schlafly, John Gross: Kolbe & Anti-Semitism (ang.). New York Review of Books, 14 kwietnia 1983. [dostęp 11 grudnia 2009].
 17. Prof. Braun o bezpodstawnych oskarżeniach o. Kolbe o antysemityzm. 2010-05-28. [dostęp 2018-02-12].
 18. Święty Maksymilian Kolbe. geni.com. [dostęp 2018-01-04].
 19. Szafrańska 1983 ↓, s. 28-29.
 20. ~1941~ Rajmund Kolbe (Maksymilian Maria) (ang.). newsaints.faithweb.com. [dostęp 2017-05-27].
 21. Szafrańska 1983 ↓, s. 29.
 22. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 6: W-Z. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 2007, s. 613. ISBN 978-83-7318-736-8.
 23. Adam Sudoł: Wybór z Księgi Ogłoszeń Parafii Przemienienia Pańskiego w Sanoku (lata 1967–1995). Sanok: 2001, s. 151. ISBN 83-914224-7-X.
 24. Adam Sudoł: Wybór z Księgi Ogłoszeń Parafii Przemienienia Pańskiego w Sanoku (lata 1967–1995). Sanok: 2001, s. 55. ISBN 83-914224-7-X.
 25. Jan Paweł II i Benedykt XVI w Auschwitz. deon.pl. [dostęp 2016-08-09].
 26. Cisza i skupienie. Samotna modlitwa w celi św. Maksymiliana Kolbego. tvp.info. [dostęp 2016-08-09].
 27. a b Szafrańska 1983 ↓, s. 26.
 28. Maria Patynowska: Czy wiesz, że istnieją relikwie św Maksymiliana M. Kolbe. fronda.pl. [dostęp 2017-11-01].
 29. a b Maksymilian Maria Kolbe (św.; 1894–1941) (pol.). W: Katalog zbiorów polskich bibliotek naukowych Nukat [on-line]. katalog.nukat.edu.pl. [dostęp 2017-11-01].
 30. Ze strony WWW parafii w Muszynie dostęp 27 stycznia 2011.
 31. M.P. z 2010 r. nr 81, poz. 977.
 32. Wicemarszałek Senatu Marek Ziółkowski: UCHWAŁA SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 21 października 2010 r. ogłoszeniu roku 2011 Rokiem Świętego Maksymiliana Marii Kolbego (pol.). Senat Rzeczypospolitej Polskiej, 2010-10-21. [dostęp 30 października 2010].
 33. III pielgrzymka na Jasną Górę: św. Maksymilian patronem Młodzieży Wszechpolskiej!, Młodzież Wszechpolska [dostęp 2016-04-25] (pol.).
 34. Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Szczecinie. sk.edu.pl. [dostęp 2017-05-27].
 35. Szkoła Podstawowa im. św. Maksymiliana Kolbego w Teresinie. spteresin. [dostęp 2017-05-27].
 36. Szkoła Podstawowa im. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Pusznie Godowskim. sppuszno.szkolnastrona.pl. [dostęp 2017-05-27].
 37. Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Karolewie. pspkarolew.superszkolna.pl. [dostęp 2017-05-27].
 38. Szkoła Podstawowa nr 3 Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Chmielniku. sp3chmielnik.szkolna.net. [dostęp 2017-05-27].
 39. SP im. św. Maksymiliana Marii Kolbe we Wróblowej. mapa.targeo.pl. [dostęp 2017-05-27].
 40. Szkoła Podstawowa im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Harmężach. money.pl. [dostęp 2017-05-27].
 41. Szkoła Podstawowa nr 4 im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Błoniu. gim2blonie.edupage.org. [dostęp 2017-05-27].
 42. Szkoła Podstawowa nr 77 z Oddziałami Integracyjnymi im. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Krakowie. gm37.krakow.pl. [dostęp 2017-05-27].
 43. Nadanie imienia Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Gnojnicy Dolnej. ropczyce.eu, 2015-05-29. [dostęp 2017-05-27].
 44. Polska Szkoła Dokształcająca im. św. Maksymiliana m. Kolbego w Riverhead (USA). psmmk.com. [dostęp 2017-05-27].
 45. Polska Szkoła im. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Chicago. kolbeschool.org. [dostęp 2017-05-27].
 46. Szkoła zawodowa w Segerea (Dar es Salaam). W: Dzieło Pomocy „Ad Gentes” [on-line]. adgentes.misje.pl. [dostęp 2017-05-27].
 47. 1982.10.10. Kanonizacja Ojca Maksymiliana Marii Kolbego. W: Katalog Znaczków Polskich [on-line]. kzp.pl. [dostęp 2017-07-07].
 48. 1994.10.24. Rok Maksymilianowski. W: Katalog Znaczków Polskich [on-line]. kzp.pl. [dostęp 2017-07-07].
 49. 2011.08.12. Rok Św. Maksymiliana Marii Kolbe. W: Katalog Znaczków Polskich [on-line]. kzp.pl. [dostęp 2017-07-07].
 50. Dekret Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 12 sierpnia 1954 o wznowieniu Krzyża i Medalu Niepodległości pod nazwą Krzyż i Medal Niepodległości Polski Podziemnej. W: Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej [on-line]. Londyn, 14-08-1954. s. 45. [dostęp 19-01-2017].
 51. Dekret z dnia 7 kwietnia 1959 r., o zmianach w dekrecie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 12 sierpnia 1954 o wznowieniu Krzyża i Medalu Niepodległości pod nazwą Krzyż i Medal Niepodległości Polski Podziemnej. W: Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej [on-line]. Londyn, 08-04-1959. s. 19-21. [dostęp 19-01-2017].
 52. Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 kwietnia 1959 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 12 sierpnia 1954 o wznowieniu Krzyża i Medalu Niepodległości pod nazwą Krzyż i Medal Niepodległości Polski Podziemnej. W: Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej [on-line]. Londyn, 24-04-1959. s. 19-21. [dostęp 19-01-2017].
 53. Zbigniew Puchalski: Dzieje polskich znaków zaszczytnych. Warszawa: Wyd. Sejmowe, 2000, s. 247.
 54. Męczennik miłości. telemagazyn.pl. [dostęp 2017-05-27].
 55. Dwie korony (2017) (pol.). filmweb.pl. [dostęp 2017-05-22].

Bibliografia

 • Amelia Szafrańska: Święty naszych czasów. Wyd. I. Warszawa: Instytut wydawniczy PAX, 1983. ISBN 83-211-0496-7.
 • Tomasz P. Terlikowski: Maksymilian M. Kolbe. Biografia świętego męczennika. Wyd. I. Kraków: Esprit, 2017. ISBN 978-83-65706-09-6.

Linki zewnętrzne