Maksymin Giraud

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maksymin Giraud
Pierre Maximin Giraud
Ilustracja
Grób Maksymina Girauda w Corps.
Data i miejsce urodzenia

27 sierpnia 1835
Francja, Corps

Data i miejsce śmierci

1 marca 1875
Corps

Maksymin Giraud, fr. Pierre Maximin Giraud (ur. 27 sierpnia 1835 w Corps, zm. 1 marca 1875 tamże) – świadek objawienia Matki Bożej w La Salette we Francji w dniu 19 września 1846.

Był synem Germana i Anny Marii Templier. Ojciec pochodził z Trieves i pracował w Corps jako kołodziej. Był dwa razy żonaty. Z pierwszego małżeństwa z Anną Marią Temlier miał czworo dzieci. Tylko dwoje z nich osiągnęło wiek dojrzały: Angelika (ur. w 1829) i Maksymin. Matka ich umarła na początku 1837 roku. Obarczony dwojgiem małych dzieci Giraud ożenił się ponownie w kwietniu tego samego roku z Marią Court, która dała mu dwoje dzieci. Pierwsze urodziło się martwe, drugie zaś umarło w 9. roku życia. Maria Court zmarła 24 stycznia 1848.
Do 11. roku życia Maksymin nie chodził do szkoły i nie potrafił czytać ani pisać, ani nie miał prawie żadnej wiedzy religijnej.

19 września 1846 był świadkiem, wraz z Melanią Calvat, objawienia Matki Bożej na górze wznoszącej się nad La Salette.

Po pobycie w małym seminarium La Côte-Saint-André i nieudanych próbach kontynuowania studiów, Maksymin na próżno próbował swoich sił w celu zdobycia jakiegoś zawodu. W końcu powrócił do swojego rodzinnego Corps, gdzie zmarł bardzo pobożnie w wieku 40 lat.

Ciało jego spoczywa na cmentarzu w Corps, a jego serce w bazylice Matki Bożej w La Salette.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • J. Stern: Maksymin i Melania, Pasterze z La Salette. Kraków: 1993.
  • Ks. Piotr Jamioł MS: "La Salette – Posłaniec Matki Bożej Saletyńskiej", Dzieci z La Salette. Kraków, Koszalińska 12: Wydawnictwo "La Salette", nr 3/1999.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]