Makunudhoo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Makunudhoo
‏މަކުނުދޫ‎
Kontynent

Azja

Państwo

 Malediwy

Akwen

Ocean Indyjski

Archipelag

Malediwy

Populacja 
• liczba ludności


1651

Położenie na mapie Malediwów
Mapa konturowa Malediwów, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Makunudhoo”
Ziemia6°24′24″N 72°42′20″E/6,406667 72,705556

Makunudhoo (maled. ‏މަކުނުދޫ‎) – jedna z zamieszkanych wysp podziału administracyjnego atolu Haa Dhaalu i geograficznie część atolu Makakunudhoo (atol Malcolm) na północy Malediwów. Jest to najbardziej zamieszkała na zachód wyspa na Malediwach.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historycznie kilka statków zostało zniszczonych na zdradzieckich rafach otaczających wyspę. Najsłynniejszym wrakiem był angielski statek przyprawowy Hayston w lipcu 1891 r. Kilka ton goździków zostało uratowanych, a następnie rozesłanych do wojska i arystokratów w Male. Makunudhoo jest również znany jako wyspa, na której Vazir Ibrahim Famuladeyri Takurufaanu, którzy planowali zabić sułtana Muhammeda Ghiya’asa ud-din, został wygnany w 1767 roku. Jednak wraz z innymi spiskowcami zabójstwa uciekł do Chandernagore, gdzie otrzymali ochronę od francuskiego gubernatora monsieur Le Termellier. Król Giyasudeen wysłał szereg prezentów i listu do gubernatora Sri Lanki i poprosił go o aresztowanie mężczyzn i zwrócenie ich na Malediwy. Gubernator zignorował to żądanie.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Wyspa znajduje się 262,33 km (163 mil angielskich; 142 mil morskich) na północ od stolicy kraju, Male[1].

Malcolm Atoll[edytuj | edytuj kod]

Ta wyspa jest jedyną zamieszkałą wyspą w Makunudhoo lub Makunudhoo Atoll (Atol Malcolm w Tabeli Admiralicji). Atol ten ma dużą rafę z laguną o długości 15 mil i szerokości zaledwie 3 mil. Ma tylko jedną zamieszkaną wyspę i małą wysepkę i leży 10 mil na zachód od północno-zachodniej części grupy Miladhummadulhu. Mówi się, że były nieznane nie-Malediwom przed badaniem Malediwów w latach 1834–1818. Według miejscowych wiele statków zostało utraconych na jałowych rafach wraz z załogą, ładunkiem i wszystkimi innymi, ledwo pozostało po wrakach pozostających po kilku godzinach, z powodu gwałtownego surfowania i prostopadłych stron rafy. Laguna jest głęboka, ale pełna płatów koralowych (giri).

Na mapie admiralicji atol ten nosi imię Sir Charlesa Malcolma, dowódcy Bombay Marine (przemianowanego na Indian Navy w 1832 r.). Malcolm miał wizję wprowadzenia żeglugi parowej do Morza Czerwonego, która umożliwiłaby łodziom żeglugę po Zatoce Sueskiej. Odegrał kluczową rolę w upewnieniu się, że przeprowadzono ankiety przeprowadzone przez komandora Roberta Moresby’ego na Malediwach.

Maritime Observatory[edytuj | edytuj kod]

Atol jest proponowanym miejscem Wspólnej Stacji Obserwacyjnej Oceanu, obserwatorium morskiego rozwijanego przez Państwową Administrację Oceaniczną Chin.[2][3]

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
Jednostka osób % osób % osób %
2014 1651 100 868 52,57 783 47,43

[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Coordinate Distance Calculator. [w:] Boulter.com [on-line]. (ang.).
  2. China’s ocean observatory in Maldives sparks fresh security concerns. (ang.).
  3. Key Agreements signed between the Maldives and China. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Maldives. (ang.).
  4. Total Maldivian Population by Islands. National Bureau of Statistics. (ang.).