Malá Pravčická brána

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Malá Pravčická brána
Ilustracja
Skalny portal
Państwo  Czechy
Położenie Jetřichovice
Pasmo Wyżyna Dieczyńska Czeska Szwajcaria
Wysokość około 400 m n.p.m.
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
Malá Pravčická brána
Malá Pravčická brána
Ziemia50°52′18″N 14°21′00″E/50,871667 14,350000

Malá Pravčická brána (pol. Mała Prawczicka Brama[potrzebny przypis], niem. Kleines Prebischtor) - forma skalna na wzniesieniu (422 m n.p.m.) na Wyżynie Dieczyńskiej (czes. Děčínská vrchovina) w północnych Czechach.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Skała położona jest w północnych Czechach, na obszarze Parku Narodowego Czeska Szwajcaria, w północno-wschodniej części Wyżyny Dieczyńskiej, około 3,9 km. na północny zachód od centrum miejscowości Jetřichovice i około 1,8 km na północ od miejscowości Vysoká Lípa w okresie Děčín. Według czeskiego podziału wzniesienie należy do Krušnohorská subprovincie.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Forma skalna w kształcie bramy na wzniesieniu o wysokości około 400 m n.p.m. W piaskowcowej skale natura utworzyła naturalny łukowy portal o wysokości 2,3 m., szerokości 3,3 m. Grubość skały w miejscu bramy wynosi od 1,0 do 1,5 m n.p.m. Skała stanowi jeden z przykładów perforacji skał piaskowcowych na terenie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. Skała na szczycie z naturalnym otworem bramnym, stanowi jedną z wielu atrakcji Parku Narodowego "Czeska Szwajcaria" (czes. NP České Švýcarsko).

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Obok skały prowadzi szlak turystyczny

Zobacz[edytuj | edytuj kod]