Malczyce (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Malczyce
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Malczyce
Zarządca PKP PLK
Data otwarcia rok 1844 (modernizacja w latach 2009-2011)
Poprzednie nazwy Maltsch, Maleszyce
Dane techniczne
Liczba peronów 2
Liczba krawędzi
peronowych
4
Kasy N
Linie kolejowe
Położenie na mapie gminy Malczyce
Mapa lokalizacyjna gminy Malczyce
Malczyce
Malczyce
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Malczyce
Malczyce
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Malczyce
Malczyce
Położenie na mapie powiatu średzkiego
Mapa lokalizacyjna powiatu średzkiego
Malczyce
Malczyce
Ziemia51°12′57,59″N 16°29′13,52″E/51,215997 16,487089
Portal Portal Transport szynowy

Malczycestacja kolejowa w Malczycach, w województwie dolnośląskim, w Polsce. Położona na linii nr 275 z Wrocławia do Gubina, stanowiąca jednocześnie początek nieczynnych linii do Jawora i Marciszowa oraz bocznic do bazy paliw, dawnej cukrowni "Małoszyn" i Portu Malczyce.

Stacja jest stacją graniczną Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej, tzw. dużej aglomeracji wrocławskiej.

Budynek malczyckiego dworca położony jest w południowo-zachodniej części wsi, przy ul. Dworcowej. Stacja posiada dwa perony wyspowe.

W roku 2018 stacja obsługiwała 700-1000 pasażerów dobowo[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przed II wojną światową[2][edytuj | edytuj kod]

Tablica pamiątkowa na budynku stacji

Stacja Malczyce została oddana do użytku 18 października 1844 roku, wraz z linią kolejową z Wrocławia do Legnicy, którą w późniejszych latach przedłużano stopniowo w kierunku zachodnim do Berlina. Węzłem kolejowym stała się na przełomie XIX i XX wieku, gdy otworzono linie z Malczyc do Strzegomia (1895 r., przedłużona do Marciszowa) i Jawora (1902). Najpóźniej, bo w 1923 r. otwarto linię łączącą Malczyce z Lubiążem i Wołowem.

Stacja stanowiła miejsce postoju pociągów pospiesznych ze sprzedażą biletów, przyjmowaniem i wydawaniem bagaży i przesyłek ekspresowych.

Poza funkcją przesiadkową, istotne znaczenie miała obsługa ruchu towarowego. Z malczyckiego dworca poprowadzono bocznice kolejowe do Portu Malczyce, cukrowni, fabryki celulozy oraz firmy spedycyjnej „Teopffera i synów”. Ważnym punktem przeładunkowym był port rzeczny, gdzie za pomocą trzech urządzeń do kiprowania, trzech dźwigów i sześciu zsuwni przeładowywano na statki węgiel z Wałbrzycha, koks, kamień (z kamieniołomów strzegomskich), zboża, mąkę, cukier, i cegłę. Prowadzono również przeładunek towarów ze statków na pociągi, głównie stali i żelaza.

Po wojnie[edytuj | edytuj kod]

W okresie powojennym stopniowo zamykano ruch pasażerski na liniach odchodzących z węzła w Malczycach. W 1961 r. zawieszono ruch pociągów pasażerskich w kierunku Wołowa, następnie w latach 1963 i 1970 dokonano rozbiórki linii na odcinku do bazy paliw. 22 czerwca 1975 r. zawieszono pociągi pasażerskie w kierunku Jawora, z kolei 1 sierpnia 1989 r. w kierunku Strzegomia na linii do Marciszowa[3].

Upadek malczyckich zakładów w latach 90. XX wieku sprawił, że na liniach tych praktycznie zamarł ruch towarowy. Ponadto, brak należytego utrzymania sprawił, że linia do Jawora jest całkowicie, zaś do Marciszowa częściowo nieprzejezdna. Obecnie ruch pociągów odbywa się w zasadzie wyłącznie na głównej linii Wrocław Muchobór - Guben, stanowiącej część magistrali kolejowej E30. Spośród pociągów pasażerskich, w Malczycach zatrzymują się wyłącznie pociągi osobowe i osobowe przyspieszone.

W ramach modernizacji Linii kolejowej E-30 Opole - Wrocław - Legnica - Węgliniec - Zgorzelec/Bielawa Dolna w dniu 6 marca 2009 r. PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę na "Odbudowę i modernizację linii kolejowej E30/CE30 szlak Środa Śląska - Malczyce wraz ze stacją Malczyce". Wartość umowy wynosi 167 221 315 zł netto zaś jej termin realizacji wynosi 18 miesięcy od daty podpisania. Zgodnie z umową roboty na ok. 10 km dwutorowym szlaku linii kolejowej obejmują kompleksową wymianę torów i rozjazdów, odwodnienie, sieć trakcyjną, urządzenia łączności, elektroenergetyki. Zmodernizowane zostały 24 obiekty inżynieryjne i w ustalonych lokalizacjach zabudowane zostaną ekrany akustyczne, chroniące przed hałasem. W stacji Malczyce perony, po przebudowie zostały wyposażone w po dwie nowe wiaty z siedziskami, urządzenia informacji głosowej i wizualnej oraz nowe oświetlenie. Obiekt został dostosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Efektem modernizacji będzie m.in. wzrost prędkości jazdy pociągów pasażerskich do 160 km/h, zwiększenie bezpieczeństwa ruchu pociągów, poprawa warunków obsługi podróżnych oraz poprawa stanu ochrony środowiska. Kontrakt realizuje konsorcjum Przedsiębiorstwo Robót Komunikacyjnych i Inżynieryjnych SA we Wrocławiu, Przedsiębiorstwo Robót Komunikacyjnych w Krakowie SA, Przedsiębiorstwo budownictwa kolejowego i inżynieryjnego INFRAKOL sc[4].

1 sierpnia 2019 PKP podpisały z przedsiębiorstwem Berger Bau Polska umowę na remont dworca[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Urząd Transportu Kolejowego: Wymiana pasażerska na stacjach w Polsce w 2018 r.. 2020-01-27. [dostęp 2020-01-30].
  2. źródło: Historia Malczyc (strona Urzędu Gminy) =wypisz&ktore=malc
  3. Na podstawie kolej.one.pl
  4. PLK SA: Podpisanie umowy na Odbudowę i modernizację linii kolejowej E30/CE30 szlak Środa Śląska - Malczyce wraz ze stacją Malczyce
  5. Dworzec w Malczycach do przebudowy. Jest umowa (wizualizacje), www.transport-publiczny.pl [dostęp 2019-08-27] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Malczyce
Linia 275 Wrocław Muchobór – Guben (42,706 km)
BSicon KBHFaq.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Środa Śląska
odległość: 8,867 km
BSicon BHFq.svg
odległość: 9,476 km
Linia 302 Malczyce – Marciszów (0,000 km)
BSicon KBHFaq.svg
odległość: 6,915 km
Linia 315 Malczyce – Jawor (0,000 km)
BSicon KBHFaq.svg
odległość: 4,914 km
Linia 347 Malczyce – Malczyce Port (0,000 km)
BSicon KBHFaq.svg
odległość: 2,390 km
Linia Wołów – Malczyce (rozebrana) (24,7 km)
BSicon KBHFaq.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Kawice
odległość: ?5,000 km
BSicon KBHFeq.svg