Malindi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Malindi
Ilustracja
Państwo  Kenia
Prowincja (do 2015) Nadbrzeżna
Kod pocztowy 80200
Położenie na mapie Kenii
Mapa lokalizacyjna Kenii
Malindi
Malindi
Ziemia3°13′S 40°07′E/-3,216667 40,116667

Malindi – nadbrzeżne miasto w Kenii, 120 kilometrów na północ od Mombasy na drodze do Lamu. Populacja 68 311 (2005). Główny ośrodek turystyczny, szczególnie popularny wśród Włochów. Port lotniczy. W okolicy znajdują się ruiny Gede, miasteczko Watamu oraz dwa morskie parki narodowe (Watamu oraz Malindi Marine National parks).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nieznane są bliżej okoliczności powstania miasta. Znaleziska archeologiczne potwierdzają jednak obecność kultur Bantu. Począwszy od XIV wieku miasto cieszyło się szybkim rozwojem, związanym w dużej mierze z handlem niewolnikami. Plac miejski znajdujący się naprzeciw starego meczetu był miejscem, na którym handlowano niewolnikami, aż do początków XX wieku. Na placu przy meczecie stoi wysoki obelisk dawniej zwieńczony krzyżem (zdjętym przez muzułmanów), który, według miejscowej tradycji postawić miał sam Vasco da Gama[1].

Na temat Malindy można znaleźć informacje w kronikach chińskiego admirała Zheng He, który dotarł tam w 1414. Portugalski odkrywca Vasco da Gama odwiedził miasto na swej drodze do Indii. Znalazł tam nawigatorów, którzy poprowadzili go do Kerali w Indiach.

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Na północ od miasta znajduje się włoskie centrum kosmiczne Luigi Broglio.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ryszard Zawadzki, W Malindi, w: Poznaj Świat, nr 10/1985, s.15, ISSN 0032-6143