Przejdź do zawartości

Malmö centralstation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Malmö centralstation
Ilustracja
Państwo

 Szwecja

Miejscowość

Malmö

Dane techniczne
Kasy

czynne

Położenie na mapie Malmö
Mapa konturowa Malmö, u góry znajduje się punkt z opisem „Malmö centralstation”
Położenie na mapie Szwecji
Mapa konturowa Szwecji, blisko dolnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Malmö centralstation”
Ziemia55°36′33″N 13°00′05″E/55,609167 13,001389
Strona internetowa

Malmö centralstation (Malmö C) – główny dworzec centralny w Malmö, w Szwecji. Należy do jednych z największych dworców kolejowych w kraju.

Malmö centralstation jest trzecim co do wielkości dworcem w Szwecji. Każdego dnia obsługuje ponad 45 000 osób, które spędzają średnio około 30 minut na stacji. Codziennie obsługuje około 350 pociągów.

Oferuje połączenia dalekobieżne do Sztokholmu, Göteborga, Berlina i Kopenhagi. Dworzec jest również centrum komunikacyjnym dla kolei regionalnych, z liniami do Ängelholm, Kristianstad, Karlskrony, Kalmar i Simrishamn. Do Kopenhagi i Północnej Zelandii z końcowej stacji Helsingør, pociąg Oresund kursuje co 20 minut.

Hala peronowa

Na placu centralnym naprzeciwko stacji jest lokalny dworzec autobusowy głównie linii 2, 3, 4, 5, 7, 8 i kilka linii łączących dworzec z lotniskiem w Sturup. Istnieje również postój taksówek. Po drugiej stronie kanału są przystanki dla autobusów w tym regionie do Falsterbo, Lund i Trelleborga.

W najbliższych latach budowa tunelu średnicowego doprowadzi do poważnych zmian w ruchu na stacji. Stacja będzie obsługiwać pociągi Oresund Pågatågen i jednocześnie pozostanie dworcem dla pociągów dalekobieżnych. Oczekuje się również, ze wytyczone zostaną nowe trasy do Dalby i Trelleborga.