Malowany człowiek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Malowany człowiek
The Painted Man
Autor

Peter V. Brett

Typ utworu

powieść fantasy

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Wielka Brytania

Język

angielski

Data wydania

2008

Wydawca

HarperCollins

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

księga I - 2008, księga II - 2009

Wydawca

Fabryka Słów

Przekład

Marcin Mortka

poprzednia
brak
następna
Pustynna Włócznia

Malowany człowiek (ang. The Painted Man, w Stanach Zjednoczonych The Warded Man) – pierwszy z pięciu tomów cyklu demonicznego amerykańskiego pisarza Petera V. Bretta, wydany w Wielkiej Brytanii w 2008 roku przez HarperCollins. W Stanach Zjednoczonych został opublikowany w następnym roku pod tytułem The Warded Man. W Polsce został wydany w dwóch częściach – pierwsza ukazała się pod koniec 2008 roku, druga zaś na początku 2009 — w wydawnictwie Fabryka Słów. Została także przetłumaczona i wydana w Niemczech, Grecji, Japonii, Rosji, Czechach, Francji, Hiszpanii, Danii, Portugalii, Indonezji, Tajwanie, Holandii, Korei Południowej, Chinach, Turcji, Włoszech, Bułgarii, Węgrzech, Rumunii, Serbii i Estonii[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja książki dzieje się w fantastycznym świecie wykreowanym przez autora. Jest to świat, w którym noc należy do otchłańców zwanych też demonami, które mordują każdego, kto po zmroku znajdzie się poza bezpiecznym kręgiem runicznym. Bohaterami powieści jest trójka ludzi: Arlen, Leesha i Rojer, którzy w wyniku przeżyć postanawiają rzucić wyzwanie porządkowi świata wyznaczonemu przez otchłańce. W czasie akcji książki czytelnik śledzi dorastanie i przemiany głównych bohaterów od czasów dzieciństwa do dorosłości oraz ich zmagania z przeciwnościami, jakie stoją im na drodze do celu.

Odbiór i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Powieść została umieszczona na liście 10 najlepszych książek fantastycznonaukowych i fantasy 2008 roku według serwisu Amazon UK[2]. Została też nominowana do pierwszej nagrody David Gemmell Legend Award[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Peter V. Brett: The Warded Man continues its march to world domination!. petervbrett.com. [dostęp 2013-08-21]. (ang.).
  2. John DeNardo: Amazon UK’s The Best Science Fiction and Fantasy Books of 2008. sfsignal.com, 2008-11-16. [dostęp 2013-08-21]. (ang.).
  3. Peter V. Brett: David Gemmell Award Nomination. petervbrett,com, 2008-11-01. [dostęp 2013-08-21]. (ang.).