Malowany człowiek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Malowany człowiek
The Painted Man
Autor Peter V. Brett
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data I wyd. 2008
Wydawca HarperCollins
Typ utworu powieść fantasy
Data I wyd. polskiego księga I - 2008, księga II - 2009
Pierwszy wydawca polski Fabryka Słów
Przekład Marcin Mortka
poprzednia
brak
następna
Pustynna Włócznia

Malowany człowiek (tytuł oryg. The Painted Man, w Stanach Zjednoczonych The Warded Man) – pierwszy z pięciu tomów cyklu demonicznego amerykańskiego pisarza Petera V. Bretta, wydany w Wielkiej Brytanii w 2008 roku przez HarperCollins. W Stanach Zjednoczonych został opublikowany w następnym roku pod tytułem The Warded Man. W Polsce został wydany w dwóch częściach – pierwsza ukazała się pod koniec 2008 roku, druga zaś na początku 2009 — w wydawnictwie Fabryka Słów. Została także przetłumaczona i wydana w Niemczech, Grecji, Japonii, Rosji, Czechach, Francji, Hiszpanii, Danii, Portugalii, Indonezji, Tajwanie, Holandii, Korei Południowej, Chinach, Turcji, Włoszech, Bułgarii, Węgrzech, Rumunii, Serbii i Estonii[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja książki dzieje się w fantastycznym świecie wykreowanym przez autora. Jest to świat, w którym noc należy do otchłańców zwanych też demonami, które mordują każdego, kto po zmroku znajdzie się poza bezpiecznym kręgiem runicznym. Bohaterami powieści jest trójka ludzi: Arlen, Leesha i Rojer, którzy w wyniku przeżyć postanawiają rzucić wyzwanie porządkowi świata wyznaczonemu przez otchłańce. W czasie akcji książki czytelnik śledzi dorastanie i przemiany głównych bohaterów od czasów dzieciństwa do dorosłości oraz ich zmagania z przeciwnościami, jakie stoją im na drodze do celu.

Odbiór i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Powieść została umieszczona na liście 10 najlepszych książek fantastycznonaukowych i fantasy 2008 roku wg serwisu Amazon UK[2]. Została też nominowana do pierwszej nagrody David Gemmell Legend Award[3].

Przypisy

  1. Peter V. Brett: The Warded Man continues its march to world domination! (ang.). petervbrett.com. [dostęp 2013-08-21].
  2. John DeNardo: Amazon UK’s The Best Science Fiction and Fantasy Books of 2008 (ang.). sfsignal.com, 2008-11-16. [dostęp 2013-08-21].
  3. Peter V. Brett: David Gemmell Award Nomination (ang.). petervbrett,com, 2008-11-01. [dostęp 2013-08-21].