Malowany welon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Malowany welon
The Painted Veil
Gatunek

dramat

Data premiery

20 grudnia 2006

Kraj produkcji

USA
Chiny
Kanada

Język

angielski

Czas trwania

125 minut

Reżyseria

John Curran

Scenariusz

Ron Nyswaner
(na podstawie powieści
Williama Somerseta Maughama)

Główne role

Edward Norton
Naomi Watts
Liev Schreiber

Muzyka

Alexandre Desplat

Zdjęcia

Stuart Dryburgh

Scenografia

Juhua Tu

Kostiumy

Ruth Myers

Montaż

Alexandre de Franceschi

Produkcja

Mark R. Gordon
Bob Yari
Robert F. Katz

Wytwórnia

Warner Independent Pictures
Stratus Film Co.
Bob Yari Productions
Class 5 Films
The Colleton Company
Dragon Studios
Emotion Pictures
The Mark Gordon Company
Warner China Film HG

Dystrybucja

Warner Independent Pictures

Malowany welon (ang. The Painted Veil) – amerykańsko-chińsko-kanadyjski dramat filmowy z 2006 roku w reżyserii Johna Currana. Ekranizacja powieści pod tym samym tytułem autorstwa Williama Somerseta Maughama.

Rozgrywająca się w malowniczych plenerach Dalekiego Wschodu opowieść o namiętności i służbie, zdradzie i przebaczeniu, miłości małżeńskiej i wierze. Remake adaptacji filmowej pt. Malowana zasłona (1934) Ryszarda Bolesławskiego z Gretą Garbo w roli głównej.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Lata 20. XX wieku. Wiodąca beztroskie życie Kitty za namową rodziców wychodzi za mąż za zakochanego w niej bakteriologa Waltera Fane. Wkrótce wyjeżdżają do Szanghaju, gdzie naukowiec ma swoje laboratorium badawcze. Znudzona milczącym i poważnym mężem oraz bezczynną samotnością Kitty nawiązuje romans z brytyjskim konsulem. Walter odkrywa zdradę i w akcie desperacji przyjmuje posadę lekarza w odległej chińskiej prowincji, gdzie śmiertelne żniwo zbiera epidemia cholery. Niewiernej żonie stawia ultimatum – wyjazd u jego boku albo rozwód z oskarżeniem o cudzołóstwo. Nie mogąc liczyć na kochanka, kobieta decyduje się pozostać przy mężu. Obserwując jak ten poświęca się i ryzykuje życie lecząc ludzi, coraz bardziej docenia jego pracę i jego jako człowieka. Z kolei, pomagając w szpitalu i sierocińcu, zaczyna inaczej patrzeć na życie w ogóle - odkrywa radość niesienia pomocy i bycia użyteczną. Małżeństwo stopniowo porzuca wzajemne pretensje i przezwycięża urazy. Kiedy jednak zaczyna cieszyć się wspólnym życiem, nieoczekiwanie okoliczności komplikują się.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Złote Globy 2006

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]