Mamula

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wyspy na Adriatyku. Zobacz też: film o takim tytule.
Mamula
Ilustracja
Zdjęcie wyspy z twierdzą
Kontynent Europa
Państwo  Czarnogóra
Akwen Morze Adriatyckie
Położenie na mapie Czarnogóry
Mapa lokalizacyjna Czarnogóry
Mamula
Mamula
Ziemia42°23′43″N 18°33′30″E/42,395278 18,558333

Mamula (serb. Мамула) lub Lastavica – niewielka skalista wyspa położona na Morzu Adriatyckim, przy wejściu do Zatoki Kotorskiej, w odległości 6.3 km od Herceg Novi, w Czarnogórze.

Wyspa znajduje się pomiędzy dwoma półwyspami Prevlaka i Luštica. W przeszłości należała do Republiki Weneckiej i nosiła nazwę Rondoni (Rondino). Na wyspie znajduje się twierdza, zbudowana na polecenie namiestnika Królestwa Dalmacji, generała armii austro-węgierskiej Lazara Mamuli w połowie XIX w. W czasie II wojny światowej twierdza była od maja 1942 wykorzystywana przez Włochów jako więzienie (Campo Mamula)[1]. Liczba więźniów, która przewinęła się przez Campo Mamula sięgała 1500[2].

W 1959 serbski reżyser Velimir Stojanović nakręcił film fabularny Campo Mamula, nawiązujący do wydarzeń z okresu okupacji włoskiej. Po rozpadzie Jugosławii Mamula była przedmiotem sporu Chorwacji i Czarnogóry stanowiącej część Federalnej Republiki Jugosławii (do 1947 wyspa należała do katastru Dubrownika).

Na wyspie stoi latarnia morska, której światło jest widoczne z odległości 6 mil morskich.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Chaim Frank określa Campo Mamula mianem obozu koncentracyjnego - Tegoż, Antisemitism in Yugoslavia, w: Antisemitism in Eastern Europe: History and Present in Comparison. red. H. Petersen, S. Salzborn, Peter Lang 2010, s.85
  2. На продају тврђава Мамула

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]