Mana (muzyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mana
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 19 marca
Prefektura Hiroszima
Instrumenty gitara elektryczna
gitara basowa
syntezator
keyboard
Gatunki metal symfoniczny
gothic metal
j-rock
Zawód muzyk
kompozytor
projektant
producent
Aktywność 1992 − do teraz
Wydawnictwo Midi:NetteNippon Columbia
Powiązania Schwarz Stein
Kanon Wakeshima
Zespoły
MALICE MIZER
Moi dix Mois
Strona internetowa

Mana (ur. 19 marca w prefekturze Hiroshima) − współzałożyciel i główny kompozytor nieistniejącego już zespołu MALICE MIZER oraz gitarzysta i lider obecnie działającej formacji Moi dix Mois. Jest on bardzo ważną postacią dla nurtu visual kei.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Mana urodził się 19 marca w prefekturze Hiroshima. We wczesnych latach młodości jego rodzice zapoznawali go z muzyką poważną. Oboje ojciec i matka byli nauczycielami muzyki, więc muzyka poważna od zawsze miała na niego wpływ. Mana zaczął tworzyć muzykę w szkole średniej, kiedy to słuchał zespołu Mötley Crüe. Zazwyczaj jego kompozycje łączyły muzykę poważną (zwłaszcza barokową) z organami i klawesynem. Lubił muzykę Jana Sebastiana Bacha w połączeniu z heavy metalem, gothic rockiem, industrialem oraz innymi, bardziej nietypowymi elementami, jak francuski pop. W jednym z wywiadów Mana wyjawił, że nie posiada wykształcenia z teorii muzyki[1].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Jego pierwszym zespołem był Ves.tearge, założony w szkole średniej. Następna była punkowa grupa Girl'e działająca od około 1989 do 1990 roku, a potem Matenrou (jap. 摩天楼), gdzie grał niecałe dwa lata jako basista. W sierpniu 1992 roku wraz Közi założył MALICE MIZER − jego pierwszy zespół, który osiągnął popularność. Wtedy też zmienił pseudonim na Mana (wcześniej Serina). Założył również niezależną wytwórnię, Midi:Nette, pod którą zostało zrealizowanych wiele wydawnictw MALICE MIZER. Gdy grupa zawiesiła działalność w 2001 roku, Mana założył Moi dix Mois − swój solowy projekt. Jest kompozytorem wszystkich piosenek Moi dix Mois, twórcą tekstów, producentem i projektantem strojów dla członków zespołu.

W 1999 Mana założył firmę produkującą ubrania w stylu LolitaMoi-même-Moitié, gdzie rozróżnić można dwie linie ubrań: Elegant Gothic Lolita oraz Elegant Gothic Aristocrat.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]