Management by walking around

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
„Zarządzanie przez przechadzanie się” pozwala menedżerom lepiej poznać procesy w firmie i skuteczniej motywować pracowników

Management by walking around lub management by wandering around (zarządzanie przez przechadzanie się) – styl (metoda) aktywnego zarządzania polegający na częstej obecności menedżerów na stanowiskach pracy i angażowaniu się przez nich w komunikację ze swoimi podwładnymi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Za twórcę MBWA uznawany jest David Packard, jeden z założycieli amerykańskiego koncernu Hewlett-Packard (HP). Wprowadzona przez niego praktyka polegająca na regularnym wizytowaniu przez menedżerów wszystkich obszarów firmy, ich fizycznej dostępności i angażowaniu się w rozmowy z szeregowymi pracownikami była kluczowym elementem otwartej i zorientowanej na relacje kultury organizacyjnej HP. David Packard stosował to podejście już w czasie swojej pracy w firmie General Electric[1].

Autorem określenia management by walking around był jeden z menedżerów HP[2].

Metoda zyskała popularność w Stanach Zjednoczonych w latach 80. i 90. XX wieku dzięki wydanej w 1982 książce Toma Petersa i Roberta Watermana In Search of Excellence, w której opisali oni najlepsze praktyki zarządzania amerykańskich przedsiębiorstw[3].

Korzyści dla organizacji[edytuj | edytuj kod]

Dzięki tej metodzie menedżerowie mogą aktywnie promować wartości firmy, szybciej podejmować decyzje oraz skuteczniej motywować swoich podwładnych m.in. poprzez okazywanie im zainteresowania i szacunku dla wykonywanej przez nich pracy. Szybciej dowiadują się oni również o problemach, samodzielnie identyfikują tzw. wąskie gardła (ang. bottlenecks), dokładniej poznają specyfikę pracy na różnych stanowiskach i lepiej zarządzają procesami w organizacji.

Częsta obecność menedżerów na terenie firmy, która umożliwia m.in. spontaniczne rozmowy z szeregowymi pracownikami, sprzyja także budowaniu mniej sformalizowanej, przyjaznej atmosfery pracy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. David Packard: The HP Way. How Bill Hewlett and I Built Our Company. New York: HarperBusiness, 1995, s. 27. ISBN 0-88730-817-1.
  2. David Packard: The HP Way. How Bill Hewlett and I Built Our Company. New York: HarperBusiness, 1995, s. 155. ISBN 0-88730-817-1.
  3. Wyd. polskie: Thomas J. Peters, Robert H. Waterman: Poszukiwanie doskonałości w biznesie. Warszawa: Wydawnictwo Medium, 2000. ISBN 83-87863-45-9.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Business. The Ultimate Resource. London: Bloomsbury Publishing, 2002, s. 1126–1127, 1280. ISBN 0-7475-5978-3.
  • Tim Hindle: Guide to management ideas. Profile Books Ltd., 2003, s. 146–147, seria: The Economist Series. ISBN 1-86197-423X.