Manchester

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy angielskiego miasta. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Manchester
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Region North West England
Powierzchnia 115,65 km²
Populacja (2006)
• liczba ludności
• gęstość

486 000
4194 os./km²
Nr kierunkowy 0161
Kod pocztowy M
Położenie na mapie Greater Manchester
Mapa lokalizacyjna Greater Manchester
Manchester
Manchester
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Manchester
Manchester
Ziemia 53°29′N 2°15′W/53,483333 -2,250000
Strona internetowa
Portal Portal Wielka Brytania

Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.

Manchester jest położony u podnóża Gór Pennińskich, nad rzeką Irwell. Jest to jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych Anglii. Ważne centrum życia kulturalnego i naukowego.

Liczba mieszkańców: 486 tys.; zespół miejski (pokrywający się z obszarem Wielkiego Manchesteru i obejmujący m.in. m.: Stockport, Oldham, Rochdale, Bury, Salford, Bolton) liczy 2,5 mln mieszkańców (2004), w tym ok. 1,2 mln pracujących; ponad 2 mln mieszkańców żyje w promieniu 10 mil (16 km) od centrum miasta, ponad 5 mln w promieniu 30 mil (48 km).

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 79 roku powstała rzymska warownia, która istniała do V wieku. W roku 1086 Manchester został założony niedaleko dawnej twierdzy rzymskiej o nazwie Mamucium lub Mancunium. Nazwa miasta zakończona na -chester pochodzi od łac. castra – "obóz"[1]. Aż do roku 1838 (mimo karty przywilejów z 1301 roku) traktowany administracyjnie jako wieś. Od połowy XVIII w. jeden z ośrodków rewolucji przemysłowej, ośrodek przemysłu włókienniczego, w XIX wieku największy na świecie. Wtedy nastąpił gwałtowny rozwój miasta jako centrum nowoczesnego przemysłu. Tu w 1789 roku uruchomiono pierwszą maszynę parową do napędu przędzalni.

Obecnie wielkie centrum przemysłu włókienniczego, maszynowego, elektrotechnicznego, samochodowego, lotniczego, papierniczego i odzieżowego. Port morski, połączony Kanałem Manchesterskim z Morzem Irlandzkim. W mieście znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Silny ośrodek naukowy, miejsce pierwszego rozszczepienia atomu i opracowania pierwszego praktycznego naukowo komputera (Small-Scale Experimental Machine). W mieście znajdują się liczne uczelnie: University of Manchester, Manchester Metropolitan University, Royal Northern College of Music, Manchester Business School (w roku 2004 łącznie ok. 120 000 studentów). Drugi po Londynie co do wagi ośrodek medialny, główna kwatera wielu sekcji i rozgłośni BBC, nowo wybudowane na terenie byłego Portu.

Od 1857 roku siedziba The Hallé Orchestra, najstarszej w Anglii stałej orkiestry symfonicznej oraz BBC Philharmonic Orchestra.

W mieście nakręcony został m.in. serial Paradoks.

Albert Square
Katedra w Manchesterze
Dworzec kolejowy Victoria Station
Katedra widok z koła obserwacyjnego
Chińska dzielnica
Teatr Contact na kampusie University of Manchester przy Oxford Road w Manchesterze.
Szpital okulistyczny - recepcja

Zabytki i turystyka[edytuj | edytuj kod]

Demografia[edytuj | edytuj kod]

W Manchesterze istnieje ogromne zróżnicowanie demograficzne. Praktycznie można spotkać każdą narodowość oraz osoby wyznające niemal wszystkie większe religie świata.

Po roku 2004 do miasta napłynęła duża fala emigrantów z nowych krajów UE. W mieście od dawna mieszka bardzo duży procent ludności czarnej, z których wielu podaje się jako tak zwanych "czarnych Brytyjczyków" (z ang. Black British). A także ludności z dalekiego wschodu, głównie z Hongkongu, Tajwanu, Chin lub Singapuru. Wielu z nich uważa się za tzw. ludność orientalną, z centrum kulturalnym w jednym z największych 'Chinatown' na Zachodzie. W mieście żyją również Hindusi oraz Irlandczycy. Niektóre źródła podają, że w mieście mieszka około 35% mniejszości narodowych[potrzebne źródło]. Miasto ma liczną Polonię, gościł tutaj m.in. Chopin. Pierwszy klub polski datuje się od 1910r., na ulicy 'Poland Street'. Niedalekie 'Radium Street' upamiętnia wizyty Madame Curie w Uniwersytecie. Jest także tzw. 'Gay Village'.

Religia Procent
populacji
Chrześcijanie 62.4%
Ateiści 16.0%
Nie sklasyfikowani 9.7%
Muzułmanie 9.1%
Żydzi 1.0%
Hindusi 0.7%
Buddyści 0.5%
Sikhowie 0.4%
Inni 0.3%

Kluby piłkarskie[edytuj | edytuj kod]

Transport[edytuj | edytuj kod]

W mieście znajdują się stacje kolejowe Manchester Oxford Road, Manchester Picadilly oraz Manchester Victoria. Również są czerwone, angielskie autobusy.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Cienkowski, W. P., Sekrety imion własnych, Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, Warszawa 1965, str. 137.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]