Manchester

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy angielskiego miasta. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Manchester
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Region North West England
Hrabstwo ceremonialne Greater Manchester
Unitary authority Manchester
Powierzchnia 116 km²
Populacja (2016)
• liczba ludności
• gęstość

541 263[1]
4666 os./km²
Nr kierunkowy 0161
Kod pocztowy M
Położenie na mapie Greater Manchester
Mapa lokalizacyjna Greater Manchester
Manchester
Manchester
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Manchester
Manchester
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Manchester
Manchester
Ziemia53°29′N 2°15′W/53,483333 -2,250000
Strona internetowa
Portal Portal Wielka Brytania
Położenie dystryktu w hrabstwie Greater Manchester

Manchester – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester.

Manchester jest położony u podnóża Gór Pennińskich, nad rzeką Irwell. Jest to jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych Anglii. Ważne centrum życia kulturalnego i naukowego.

W 2001 roku miasto liczyło 394 269 mieszkańców[2], zespół miejski (pokrywający się z obszarem Wielkiego Manchesteru i obejmujący m.in. m.: Stockport, Oldham, Rochdale, Bury, Salford, Bolton) liczy 2,5 mln mieszkańców (2004), w tym ok. 1,2 mln pracujących; ponad 2 mln mieszkańców żyje w promieniu 10 mil (16 km) od centrum miasta, ponad 5 mln w promieniu 30 mil (48 km). W 2011 roku dystrykt liczył 503 127 mieszkańców[3].

Civil parishes[edytuj | edytuj kod]

Dzielnice[edytuj | edytuj kod]

Demografia[edytuj | edytuj kod]

W Manchesterze istnieje ogromne zróżnicowanie demograficzne. Praktycznie można spotkać każdą narodowość oraz osoby wyznające niemal wszystkie większe religie świata.

Po roku 2004 do miasta napłynęła duża fala emigrantów z nowych krajów UE. W mieście od dawna mieszka bardzo duży procent ludności czarnej, z których wielu podaje się jako tak zwanych "czarnych Brytyjczyków" (z ang. Black British). A także ludności z dalekiego wschodu, głównie z Hongkongu, Tajwanu, Chin lub Singapuru. Wielu z nich uważa się za tzw. ludność orientalną, z centrum kulturalnym w jednym z największych 'Chinatown' na Zachodzie. W mieście żyją również Hindusi oraz Irlandczycy. Niektóre źródła podają, że w mieście mieszka około 35% mniejszości narodowych[potrzebny przypis]. Miasto ma liczną Polonię, gościł tutaj m.in. Chopin. Pierwszy klub polski datuje się od 1910r., na ulicy 'Poland Street'. Niedalekie 'Radium Street' upamiętnia wizyty Madame Curie w Uniwersytecie. Jest także tzw. 'Gay Village'.[potrzebny przypis]

Religia Procent
populacji
Chrześcijanie 62.4%
Ateiści 16.0%
Nie sklasyfikowani 9.7%
Muzułmanie 9.1%
Żydzi 1.0%
Hindusi 0.7%
Buddyści 0.5%
Sikhowie 0.4%
Inni 0.3%

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 79 roku powstała rzymska warownia, która istniała do V wieku. Manchester jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Mamecestre[5]. W roku 1086 Manchester został założony niedaleko dawnej twierdzy rzymskiej o nazwie Mamucium lub Mancunium. Nazwa miasta zakończona na -chester pochodzi od łac. castra – "obóz"[6]. Aż do roku 1838 (mimo karty przywilejów z 1301 roku) traktowany administracyjnie jako wieś. Od połowy XVIII w. jeden z ośrodków rewolucji przemysłowej, ośrodek przemysłu włókienniczego, w XIX wieku największy na świecie. Wtedy nastąpił gwałtowny rozwój miasta jako centrum nowoczesnego przemysłu. Tu w 1789 roku uruchomiono pierwszą maszynę parową do napędu przędzalni.

Obecnie wielkie centrum przemysłu włókienniczego, maszynowego, elektrotechnicznego, samochodowego, lotniczego, papierniczego i odzieżowego. Port morski, połączony Kanałem Manchesterskim z Morzem Irlandzkim. W mieście znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Silny ośrodek naukowy, miejsce pierwszego rozszczepienia atomu i opracowania pierwszego praktycznego naukowo komputera (Small-Scale Experimental Machine). W mieście znajdują się liczne uczelnie: University of Manchester, Manchester Metropolitan University, Royal Northern College of Music, Manchester Business School (w roku 2004 łącznie ok. 120 000 studentów). Drugi po Londynie co do wagi ośrodek medialny, główna kwatera wielu sekcji i rozgłośni BBC, nowo wybudowane na terenie byłego Portu.

Od 1857 roku siedziba orkiestry symfonicznej The Hallé, najstarszej w Anglii stałej orkiestry symfonicznej oraz BBC Philharmonic Orchestra.

W mieście nakręcony został m.in. serial Paradoks.

Albert Square
Katedra w Manchesterze
Dworzec kolejowy Victoria Station
Katedra widok z koła obserwacyjnego
Chińska dzielnica
Teatr Contact na kampusie University of Manchester przy Oxford Road w Manchesterze.
Szpital okulistyczny – recepcja

Zabytki i turystyka[edytuj | edytuj kod]

 • katedra zbudowana w XV wieku w stylu gotyckim
 • zabytkowy szpital z XV-XVII wieku
 • gotycki ratusz
 • budynki w stylu georgiańskim z XVIII wieku (St John Street)
 • budynki w stylu wiktoriańskim (Barton Square)
 • Athenaeum, Royal Theatre i Free Trade Hall z XIX wieku (Peter Street)
 • Pankhurst Centre
 • stadion klubu piłkarskiego Manchester United - Old Trafford
 • Urbis
 • Beetham Tower – najwyższy wieżowiec w mieście
 • port lotniczy Manchester

Muzea i Galerie[edytuj | edytuj kod]

Kluby piłkarskie[edytuj | edytuj kod]

Transport[edytuj | edytuj kod]

W mieście znajdują się stacje kolejowe Manchester Oxford Road, Manchester Picadilly oraz Manchester Victoria.

Miasto z okolicznymi miejscowościami (tzw. Greater Manchester) łączy kolejka aglomeracyjna "Metrolink", która wjeżdżając w obszar miasta zamienia się w "kolej miejską", czyli pseudotramwaj.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Population Estimates for UK, England and Wales, Scotland and Northern Ireland - Office for National Statistics, www.ons.gov.uk [dostęp 2017-10-21] (ang.).
 2. KS01 Usual resident population: Census 2001, Key Statistics for urban areas (ang.). Office for National Statistics. [dostęp 2016-01-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-07-23)].
 3. Neighbourhood Statistics
 4. a b Ordnance Survey linked data
 5. The Domesday Book online
 6. Cienkowski, W. P., Sekrety imion własnych, Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, Warszawa 1965, str. 137.
 7. W pobliskim Bury (tzw. Wielki Menchester; szybki dojazd Metrolinkiem) muzeum taboru kolejowego z sezonową linią o napędzie parowym.
 8. Stretford - History (ang.). stretfordtowncentre.org.uk. [dostęp 1 września 2017].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]