Przejdź do zawartości

Mandane

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mandane
królowa Persów
Jako żona

Kambyzesa I

Dane biograficzne
Data urodzenia

przed 584 p.n.e.

Ojciec

Astyages

Matka

Aryenis

Mąż

Kambyzes I

Dzieci

Cyrus II Wielki

Mandane (ur. przed 584 p.n.e.) – medyjska księżniczka, córka króla Medów Astyagesa i Aryenis, żona Kambyzesa I, matka twórcy imperium perskiego Cyrusa II[1].

Biografia według Herodota

[edytuj | edytuj kod]

Według historyka Herodota, krótko po narodzinach Mandane, Astyages miał dziwny sen – jego córka oddawała mocz, aż cała Azja została zalana. Król skonsultował się z magami, którzy zinterpretowali sen w następujący sposób – syn Mandany obali swojego dziadka i zagarnie jego królestwo. Aby zapobiec ziszczeniu się snu, Astyages zaręczył Mandanę ze swoim wasalem - księciem achemenidzkim Kambyzesem I z Anszanu - "mężczyzną z dobrej rodziny i z cichymi nawykami". Astyages nie obawiał się zagrożenia ze strony Kambyzesa.

Potem Astyages miał drugi sen z brzemienną Mandaną, która urodziła winne grono, które podbiło cały świat. Przerażony, Astyages wezwał do siebie córkę z Persji i kazał jej pilnować. Rozkazał swojemu powiernikowi Harpagosowi zgładzić dziecko po jego narodzeniu ten jednak nie chciał przelewać królewskiej krwi osobiście i zamiast zabić dziecko własnoręcznie, kazał to zrobić pasterzowi wołów Astyagesa o imieniu Mitradates. Ten jednak nie wykonał rozkazu, wiedziony współczuciem. Żona Mitradatesa (Kynio/Spako), poprosiła go by zrodzone przez nią w tych dniach martwe dziecko, dał na dowód wykonania rozkazu, a królewskie dziecko postanowili wychować jako własne.

Lata później, Cyrus - syn Mandany, rzeczywiście podbił królestwo swojego dziadka. Mało brakowało a przegrałby wojnę z Astyagesem, ale wygrał dzięki ucieczce Harpagusa z pola walki pod Pasargady. Sen Astyagesa spełnił się.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. „Mała encyklopedia kultury antycznej”, red. Z. Piszczek, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1988, s.450, ISBN 83-01-03529-3