Mane nobiscum Domine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mane nobiscum Domine
Ilustracja
Autor Jan Paweł II
Tematyka sakramentologia, teologia
Typ utworu list apostolski
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Watykan
Język łacina
Data wydania 2004
Wydawca Libreria Editrice Vaticana

Mane nobiscum Domine (pol. Zostań z nami, Panie) − list apostolski papieża Jana Pawła II z 7 października 2004, napisany z okazji Roku Eucharystii (październik 2004-październik 2005).

Treść[edytuj | edytuj kod]

Papież zaadresował list o Eucharystii do biskupów, duchowieństwa i wszystkich wiernych. Dokument składa się z wprowadzenia, czterech rozdziałów i zakończenia[1]:

 1. Wstęp
 2. Śladami Soboru i Jubileuszu
 3. Eucharystia Tajemnicą Światła
 4. Eucharystia źródłem i objawienie komunii
 5. Eucharystia początkiem i programem «misji»
 6. Zakończenie

Tytułem dokumentu autor uczynił słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Łukasza z rodz. 24, werset 29. We wprowadzeniu papież podał powody napisania listu i zarazem ogłoszenia Roku Eucharystii: Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Guadalajarze w Meksyku, Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów w Rzymie oraz Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii. Zgromadzenie synodalne miało odbyć się pod hasłem «Eucharystia źródłem i szczytem życia i misji Kościoła». Papież pragnął również, by młodzież gromadziła się wokół Eucharystii, która jest ośrodkiem życia, dla ożywienia swej wiary i entuzjazmu[2]. List nie miał być próbą refleksji nad sakramentem, co papież uczynił już w encyklice Ecclesia de Eucharistia z 2003. Papież pokusił się o wytyczenie drogi, ukazanie perspektyw, które mogły pomóc w dobrym przeżyciu Roku Eucharystii[3]. Dla Jana Pawła II ważnymi aspektami Eucharystii, na które należy zwrócić uwagę podczas trwania Roku Eucharystii, są: wymiar tajemnicy, wymiar proklamacji Słowa, wymiar uczty (celebracji), wymiar obecności i jej odczuwania, wymiar komunii wiernych z Chrystusem i między sobą, wymiar misyjny (dziękczynienie, solidarność, braterska służba)[4]. W zakończeniu papież przywołał postać Maryi, która całym swoim życiem ucieleśniała tajemnicę Eucharystii[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Jan Paweł II: Mane nobiscum Domine. Watykan: L'Osservatore Romano, 2005. (pol.)
 2. Mane nobiscum Domine, 4.
 3. Mane nobiscum Domine, 10.
 4. Mane nobiscum Domine, 11-28.
 5. Mane nobiscum Domine, 31.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]