Manewr Worka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Manewr Worka, znany także jako "widelec Mortona" (ang. "Morton's fork") to w brydżu manewr rozgrywającego polegający na zagraniu niskiej karty spod jednego honoru do drugiego honoru w tym kolorze (np. z Kxx z ręki do Dx w dziadku) licząc na to, że obrońca siedzący "pod" honorem do którego jest zagrana mała karta, nie będzie mógł wskoczyć asem bez straty lewy dla obrony, na przykład:

            ♠ D 9 8
            A K 8
            A W 4
            ♣ D 8 3 2
       ♠ W 7 5 2      ♠ A 10 6 3
       7 5 4 2       D W 9 6 3
       5 3         D 10 9 6
       ♣ W 10 4       ♣ -
            ♠ K 4
            10
            K 8 7 2
            ♣ A K 9 7 6 5

S rozgrywa 6♣ po ataku kierowym. Rozgrywający ściąga atuty i gra pika do króla stawiając obrońcę E w sytuacji bez wyjścia. Jeżeli zabije tą lewę, to rozgrywający będzie mógł wyrzucić dwa kara na pika i kiera, a jeżeli przepuści, to rozgrywający wyrzuci przegrywającego pika na kiera i odda tylko karo.

Polska nazwa tego manewru pochodzi od nazwiska brydżysty, który go opisał - Milton Work, natomiast angielska "Morton's fork" - "widelec Mortona" to odpowiednik polskiego przysłowia "znajdować się między młotem a kowadłem". Wywodzi się od Johna Mortona, poborcy podatkowego za czasów króla Henryka VII który opracował oryginalny sposób szacowania podatków: jeżeli ktoś był wyraźnie bogaty i dobrze mieszkał, oznaczało to, ze miał z czego zapłacić podatki, a jeżeli mieszkał biednie i nie afiszował się bogactwem, oznaczało to, że miał dużo zaoszczędzonych pieniędzy. W każdym przypadku należało zapłacić podatek - czy w przypadku brydża, dać lewę rozgrywającemu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]