Manhattan Life Insurance Building

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Manhattan Life Insurance Building
Manhattan Life Insurance Building
Państwo  Stany Zjednoczone
Miejscowość Nowy Jork
Adres 64-66 Broadway
Architekt Kimball i Thompson
Inwestor Manhattan Life Insurance Company
Wysokość całkowita 106,1 m
Kondygnacje 18
Ukończenie budowy 1894
Położenie na mapie Manhattanu
Mapa lokalizacyjna Manhattanu
Manhattan Life Insurance Building
Manhattan Life Insurance Building
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Manhattan Life Insurance Building
Manhattan Life Insurance Building
Ziemia 40°42′28″N 74°00′42″W/40,707778 -74,011667

Manhattan Life Insurance Building – jeden z najstarszych nowojorskich drapaczy chmur, wzniesiony w stylu francuskiego neorenesansu, wyburzony w 1930 roku. Z wysokością 106,1 m (348 stóp) jako pierwszy wieżowiec przekroczył barierę 100 m. Był najwyższym budynkiem świata w latach 1894-1899.

Historia[edytuj]

Pragnąc stworzyć architektoniczny symbol aby przyćmić swoich konkurentów, w 1892 towarzystwo ubezpieczeniowe Manhattan Life rozpoczęło starania o budowę nowej siedziby pod nr 64-66 Broadway naprzeciwko Trinity Church, wybierając architektów Kimballa i Thompsona. Budynek, który miał zarówno przyczynić się do wzrostu prestiżu, jak i zarobków przedsiębiorstwa, został zaprojektowany jako najwyższy w Nowym Jorku. Gdy został ukończony w 1894, pokryty granitem, terakotą oraz cegłą budynek wznosił się 106,1m ponad poziom chodnika.

Na poziomie najwyższych kondygnacji pokryty miedzią żelazny mostek łączył klatki schodowe obu wież przypominającej nieco literę U budowli.

Budynek był prekursorem kilku rozwiązań inżynieryjnych: przy konstrukcji fundamentów użyto pneumatycznych kesonów zaprojektowanych przez inżyniera Charlesa Sooysmitha. Wnętrze było klimatyzowane przez jeden z pierwszych na świecie systemów elektrycznej wentylacji.

Mimo rozbudowy o dwa dodatkowe skrzydła w 1904, budynek został bardzo szybko przytłoczony przez gwałtownie rozwijającą się wysokościową zabudowę Manhattanu.

Koniec[edytuj]

Manhattan Life Insurance Building został wyburzony w 1930 aby zwolnić miejsce dla Irving Trust Bank Headquarters Building, obecnie znanej jako One Wall Street.

Zobacz też[edytuj]