Manic Miner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Manic Miner
Ilustracja
Producent

Software Projects

Dystrybutor

Bug-Byte

Scenarzysta

Matthew Smith

Data wydania

1983

Gatunek

gra platformowa

Wymagania sprzętowe
Platforma

ZX Spectrum

Manic Minerkomputerowa gra platformowa stworzona przez Matthew Smitha na komputer ZX Spectrum. Została wydana w roku 1983 przez firmę Bug-Byte. Stanowi pierwszą grę z serii Miner Willy. Jej wydania wznowione ukazały się pod szyldem Software Projects.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Prowadząc wykopaliska w Surbitonie, górnik Willy przypadkowo natrafia na prastary, zapomniany szyb kopalni. Kontynuując poszukiwania, odkrywa ślady zaginionej cywilizacji, która znacznie przerastała naszą. Korzystając z automatów, prowadziła ona prace górnicze głęboko pod ziemią, pozyskując materiały niezbędne dla jej rozwiniętego przemysłu. Po wiekach pokoju i bogactwa, cywilizacja ta została zniszczona przez wojnę i pogrążyła się w mrokach dziejów, a przemysł i maszyny zostały porzucone. Nie wyłączono jednak robotów górniczych, które pracowały przez niezliczone eony, gromadząc ogromne bogactwo szlachetnych metali i minerałów. Górnik Willy odkrywa, że jest to jego szansa na zrobienie fortuny.

Cel gry[edytuj | edytuj kod]

Gra ma dwadzieścia poziomów zwanych jaskiniami. Celem gracza jest zbieranie znajdujących się na każdym z nich błyszczących kluczy, co umożliwia otwarcie drzwi (które zaczną wtedy migotać) i przejście do następnego poziomu. Utrudnieniem jest ograniczony zapas tlenu, którym dysponuje Willy oraz przeszkody w postaci min (wyglądających przeważnie jak krzaki, pająki czy sople) i potworków – poruszających po określonych trasach robotów górniczych. Każde zetknięcie się z nimi powoduje utratę jednego życia. Bohater ginie również, gdy spadnie z dużej wysokości lub gdy skończy mu się tlen.

Gdy stracimy wszystkie życia, następuje koniec gry – widzimy wtedy, jak Willy jest rozdeptywany przez wielką nogę znaną ze skeczy Monty Pythona. Na początku gry, Willy ma trzy życia; kolejne dostajemy w nagrodę za zdobywanie punktów.

Różnice pomiędzy wersjami[edytuj | edytuj kod]

Pomiędzy wersjami Bug-Byte a Software Projects występują pewne różnice. Po pierwsze, inna jest informacja o prawach autorskich zawarta w przewijanym tekście na ekranie tytułowym. Oprócz tej różnicy istnieje kilka innych:

  • W wersji Bug-Byte, na poziomie Processing Plant, mina umieszczona na końcu ruchomego chodnika wygląda jak krzak, podczas gdy w wersji Software Projects wygląda podobnie do duszka z serii gier Pac-Man.
  • W wersji Bug-Byte, w Amoebatrons' Revenge, potworki (amebotrony) wyglądają jak ośmiornice, których macki zwisają w dół. W wersji Software Projects, wyglądają one jak (uśmiechnięte) żuki z nóżkami po każdej stronie tułowia.
  • W wersji Bug-Byte, na poziomie The Warehouse, poruszającymi się pionowo potworkami są obiekty przypominające młocarnie lub windy, podczas gdy w wersji Software Projects są to obracające się trójkąty niemożliwe, stanowiące loga firmy Software Projects.

Porty[edytuj | edytuj kod]

Oficjalne porty gry zostały wydane na komputery Commodore 64, Amstrad CPC, BBC Micro, Dragon 32/64 oraz SAM Coupé. Istnieją również nieoficjalne wersje dla maszyn IBM PC, Apple Macintosh, Commodore Amiga, Atari ST, Acorn Archimedes czy PMD 85.

Port dla komputera SAM Coupé[edytuj | edytuj kod]

Napisana przez Matthew Holta wersja dla komputera SAM Coupé, była wiernym odbiciem oryginału z ZX Spectrum pod względem pixel-perfect timing, o mocno poprawionej grafice i dźwięku. Do oryginalnych dwudziestu kawern dodano następne 40.

Poziomy zostały zaprojektowane przez Davida Ledbury oraz zwycięzców zorganizowanego przez SAM Computers Ltd konkursu.

Port dla komputera BBC Micro[edytuj | edytuj kod]

W tej wersji Manica Minera brakuje poziomu Solar Power Generator. Zamiast niego mamy kawernę o nazwie The Meteor Shower (Strumień meteorów). Występują w nim te same maszyny odbijające światło, co w Solar Power Generator, nie ma jednak strumienia światła. Zamiast niego są spadające ze szczytu ekranu meteoryty, które ulegają zniszczeniu w zetknięciu z platformami podobnie, jak Skylaby w Skylab Landing Bay. Wprowadzono też włączające i wyłączające się pola siłowe, a plan sali jest zupełnie inny.

Inny jest również ostatni poziom – choć, jak w oryginale, nosi on nazwę Final Barrier. Przede wszystkim jest bardzo trudny (na ZX Spectrum był niezmiernie prosty) i ma zupełnie inne rozplanowanie. Występują na nim również migające pola siłowe.

Port dla komputera Amstrad[edytuj | edytuj kod]

Generalnie, wersja dla Amstrada była identyczna ze spectrumowym wydaniem Manica Minera stworzonym przez Software Projects. Drobne różnice to: inna nazwa kawerny Eugene's Lair, która brzmi Eugene Was There oraz zupełnie inne rozplanowanie poziomu Final Barrier (które jednak jest bardziej podobne do wersji z ZX Spectrum niż z BBC Micro).

Port dla komputera Dragon 32/64[edytuj | edytuj kod]

Napisana przez Paula Burgina wersja na komputer Dragon 32 miała 22 poziomy (dwa dodatkowe). Wersja na platformę Archimedes była przeróbką wydania na Dragona.

Kontynuacje[edytuj | edytuj kod]

Kontynuacją (sequelem) Manica Minera była gra Jet Set Willy.

Powstało i nadal powstaje również wiele nieoficjalnych sequeli, remake'ów oraz gier inspirowanych przygodami Willy'ego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]