Maniowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maniowy
Widok na Maniowy z przeciwnego brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego
Widok na Maniowy z przeciwnego brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat nowotarski
Gmina Czorsztyn
Liczba ludności 2380
Strefa numeracyjna (+48) 18
Kod pocztowy 34-436
Tablice rejestracyjne KNT
SIMC 0422712
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Maniowy
Maniowy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Maniowy
Maniowy
Ziemia49°27′35″N 20°16′09″E/49,459722 20,269167
Strona internetowa miejscowości

Maniowywieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Czorsztyn.

Historia[edytuj]

Wieś przeniesiona w całości z dna budowanego Zbiornika Czorsztyńskiego, na południowe zbocza Gorców, zaplanowana i wybudowana całkowicie od nowa. Od roku 1993 stanowi siedzibę urzędu gminy. Po powstaniu zbiornika, stare Maniowy znalazły się zupełnie pod wodą. Historia tej wsi sięgała 1326.

Budowa zbiornika była planowana jeszcze przed wybuchem I wojny światowej. Jego celem miało być uregulowanie koryta Dunajca, który wcześniej wylewając powodował powodzie w Maniowach i okolicy. Prace rozpoczęły się dopiero w latach siedemdziesiątych i trwały do lat dziewięćdziesiątych XX wieku. W 1997, kiedy nastała powódź, dzięki zbiornikowi nie doszło do wielu częstych wcześniej zagrożeń i podtopień w regionie.

Architektura starych Maniowów nie różniła się od zabudowań innych podhalańskich wsi. Dominowały drewniane domy parterowe, z widocznym motywem folklorystycznym, typowym dla okolicy. Domy mieszkalne z reguły okolone były budynkami gospodarczymi, gdyż głównym zajęciem ludności była uprawa roli.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

Sport[edytuj]

W miejscowości działa drużyna piłkarska Ludowy Klub Sportowy Lubań Maniowy. Klub powstał w 1948 z inicjatywy ks. Jana Osadzińskiego, ówczesnego duszpasterza parafii. Na początku istniały trzy sekcji sportowe, obok piłkarskiej powstała również sekcja narciarska i hokejowa, jednak do dziś przetrwała tylko piłkarska. 27 lipca 1986 odbyło się oficjalne otwarcie obecnego stadionu. W 2001 zespół awansował do IV ligi, a po dziesięciu latach, w 2011, do III ligi. Po dwóch sezonach w III lidze małopolsko-świętokrzyskiej, zespół spadł do IV ligi, gdzie występuje obecnie.

W Maniowach znajduje się hala widowiskowo-sportowa. Przy szkole wybudowano obiekt sportowy Orlik. Jest też boisko trawiaste i kompleks mini atletyczny. W budynkach kościelnych jest niewielka hala sportowa.

Galeria[edytuj]