Maniowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maniowy
Widok na Maniowy
Widok na Maniowy
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat nowotarski
Gmina Czorsztyn
Liczba ludności 2380
Strefa numeracyjna (+48) 18
Kod pocztowy 34-436
Tablice rejestracyjne KNT
SIMC 0422712
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Maniowy
Maniowy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Maniowy
Maniowy
Ziemia49°27′35″N 20°16′09″E/49,459722 20,269167
Strona internetowa miejscowości
Drewniany kościółek w Maniowach

Maniowywieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Czorsztyn.

Przeniesiona w całości z dna zbiornika na południowe zbocza Gorców. Od roku 1993 stanowi siedzibę urzędu gminy. Po powstaniu Zbiornika Czorsztyńskiego stare Maniowy znalazły się zupełnie pod wodą. Historia tej wsi sięgała roku 1326.

Miejscowość po przeniesieniu kilka kilometrów wyżej została zaplanowana i wybudowana od nowa. Budowa Zbiornika była planowana jeszcze przed wybuchem pierwszej wojny światowej i jej celem było uregulowanie koryta Dunajca, który wcześniej wylewając powodował powodzie w Maniowach i okolicy. Prace rozpoczęły się dopiero w latach siedemdziesiątych i trwały do lat dziewięćdziesiątych. W roku 1997, kiedy nastała powódź, dzięki zbiornikowi czorsztyńskiemu nie doszło do wielu częstych wcześniej zagrożeń i podtopień w regionie.

Architektura starych Maniowów nie różniła się od zabudowań innych podhalańskich wiosek, Dominowały drewniane domy parterowe, z widocznym motywem folklorystycznym, typowym dla okolicy. Domy mieszkalne z reguły okolone były budynkami gospodarczymi, gdyż głównym zajęciem ludności była uprawa roli.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

Sport[edytuj]

  • W miejscowości działa drużyna piłkarska Ludowy Klub Sportowy Lubań Maniowy. Klub powstał w 1948 roku z inicjatywy ks. Jana Osadzińskiego, ówczesnego duszpasterza parafii. Na początku istniały trzy sekcji sportowe, obok piłkarskiej powstała również sekcja narciarska i hokejowa, jednak do dziś przetrwała tylko piłkarska. 27 lipca 1986 odbyło się oficjalne otwarcie obecnego stadionu. W 2001 roku zespół awansował do IV ligi, a po dziesięciu latach w 2011 roku do III ligi. Po dwóch sezonach w trzeciej lidze małopolsko-świętokrzyskiej zespół spadł z powrotem do IV ligi, gdzie występuje obecnie.
  • W Maniowach znajduje się hala widowiskowo-sportowa. Przy szkole wybudowano obiekt sportowy Orlik. Jest też boisko trawiaste i kompleks mini atletyczny. W budynkach kościelnych jest niewielka hala sportowa.