Mann+Hummel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mann+Hummel GmbH
Logo
Państwo  Niemcy
Siedziba Ludwigsburg
Data założenia 1941[1]
Forma prawna GmbH
Zatrudnienie 21 149 (2018)[2]
Dane finansowe
Przychody 3,955 mld euro (2018)[2]
brak współrzędnych
Strona internetowa

Mann+Hummelniemieckie przedsiębiorstwo z siedzibą w Ludwigsburgu specjalizujące się w technologii filtracji.

Grupa Mann+Hummel prowadzi działalność w Europie, obu Amerykach, Azji i Australii. Jej europejskie zakłady produkcyjne zlokalizowane są w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Francji, Hiszpanii, Bośni i Hercegowinie, Turcji oraz Rosji, a biura sprzedaży – w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii[3].

Grupa M+H wytwarza produkty filtracyjne wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym (m.in. filtry paliwa, filtry olejowe, filtry powietrza w silniku, filtry powietrza w kabinie, filtry hydrauliczne, filtry chłodziwa, filtry oleju przekładniowego, systemy wentylacji skrzyni korbowej oraz filtry sprężonego powietrza), które sprzedaje producentom oryginalnego wyposażenia i dostawcom oryginalnych części zamiennych, a także, pod marką Mann-Filter, klientom działającym na rynku IAM. Oferuje również rozwiązania służące do filtracji wody do zastosowań przemysłowych oraz szereg produktów dodatkowych, takich jak np. zbiorniki wyrównawcze do chłodziwa, separatory powietrza i oleju, separatory mgiełki olejowej, separatory kropelkowe, miski olejowe i centryfugi[3].

W Czechach[edytuj | edytuj kod]

W 1960 roku powstała, w ówczesnej Czechosłowacji, firma państwowa JIPAP produkująca wkłady filtracyjne do ciągników rolniczych i ciężarówek w Nova Ves w powiecie Třebíč.[4] W 1963 roku zostały wprowadzone do produkcji filtry powietrza. W 1993 roku z inicjatywy JIP Jihlavské papírny a.s. i FILTERWERK MANN HUMMEL GmbH – powstała spóła joint venture MANN FILTR JIPAP s.r.o.[5][6] W 1998 roku koncern MANN+HUMMEL stał się 100% udziałowcem spółki.

W Polsce[edytuj | edytuj kod]

W 1982 roku została założona przez Piotra Giermaziaka w Gostyniu w Wielkopolsce firma Filtron[7][8]. 1 października 1997 roku w siedzibie Business Centre Club w Warszawie została podpisana umowa pomiędzy DANA Corporation a firmą Filtron, w wyniku której powstała polsko-amerykańska spółka WIX-Filtron[9].

Od 1 grudnia 2004 r. WIX-Filtron należał do Affinia Group części amerykańskiej grupy kapitałowej The Cypress Group z siedzibą w Nowym Jorku. W 2007 roku utworzono Zakład Produkcji Filtrów w Krasiłowie w obwodzie chmielnickim na Ukrainie[10].

4 maja 2016 r. Wix-Filtron Sp. o.o. została włączona do niemieckiej grupy MANN+HUMMEL[11] i działa pod nazwą Mann+Hummel Filtration Technology Poland Sp. z o.o., zatrudniając ok. 1800 pracowników[12]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]