Manuel Estrada Cabrera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Manuel José Estrada Cabrera
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 21 listopada 1857
Tlaxcala
Data i miejsce śmierci 24 września 1923
Gwatemala
Prezydent Gwatemali
Okres od 8 lutego 1898
do 15 kwietnia 1920
Poprzednik José María Reina Barrios
Następca Carlos Herrera y Luna
Firmacabrera.jpg
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Wieży i Miecza (Portugalia)

Manuel José Estrada Cabrera (ur. 21 listopada 1857, zm. 24 września 1923) – adwokat, minister zarządzania i sprawiedliwości w rządzie Reiny Barriosa, prezydent Gwatemali w okresie od 8 lutego 1898 do 15 kwietnia 1920.

Prezydenturę zdobył po zabójstwie José Maríi Reiny Barriosa i w czasie załamania gospodarczego kraju. Pomimo tego, że ustabilizował państwo, stosując jednak dyktatorskie metody, jego rządy były słabe, niespójne i skorumpowane. Był inicjatorem rozbudowy infrastruktury gospodarczej kraju, przede wszystkim dróg, linii kolejowych i portów morskich – w czasie jego prezydentury znaczącą siłą gospodarczą stała się amerykańska firma United Fruit Company. Zwiększał również nakłady na szkolnictwo aby wykształcić specjalistów służących modernizacji i rozwojowi kraju. Zbudowano sieć szkół zawodowych i utworzono Uniwersytet Narodowy imienia Estrady Cabrery. Postęp nastąpił także w dziedzinie ochrony zdrowia. Powstawały nowe szpitale w miastach na prowincji kraju a ludność, w ograniczonym zakresie, została objęta szczepieniami.

W 1906 Cabrera stanął w obliczu buntów przeciwko swojej władzy, wspieranych przez rządy szeregu innych państw Ameryki Środkowej. Nieudany zamach na jego życie w kwietniu 1907 r. zorganizowany przez kadetów z prezydenckiej gwardii honorowej, wywołał u niego wielką podejrzliwość, która spowodowała, w późniejszym czasie, podjęcie kroków do szpiegowania swojego najbliższego otoczenia. Ten kryzys w czasie jego rządów jednak zdusił, w dużej mierze dzięki wsparciu prezydenta Meksyku Porfirio Díaza. Na początku 1920 r. doszło do masowych wystąpień antyrządowych. Aresztowania przeciwników reżimu i terror skłoniły Kongres do zdecydowanych działań. 8 kwietnia 1920 r. Kongres wydał oświadczenie, że prezydent nie jest w pełni władz umysłowych i jego obowiązki przekazał Carlosowi Herrerze.

Najbardziej osobliwym wkładem Cabrery była próba wprowadzenia w Gwatemali kultu rzymskiej bogini sztuki i rzemiosła Minerwy - w głównych miastach kraju nakazał zbudować kilka świątyń Minerwy utrzymanych w stylu helleńskim.

Biografię Cabrery (Ecce Pericles, 1939) napisał gwatemalski pisarz i poeta Rafael Arévalo Martínez.