Manuel I Szczęśliwy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Manuel I Szczęśliwy
Król Portugalii, Algarve i innych ziem za morzem w Afryce, Lord Gwinei
Ilustracja
podpis
Król Portugalii
Okres od 25 października 1495
do 13 grudnia 1521
Poprzednik Jan II Doskonały
Następca Jan III Aviz
Dane biograficzne
Dynastia Aviz
Data i miejsce urodzenia 31 maja 1469
Alcochete
Data śmierci 13 grudnia 1521
Ojciec Ferdynand Aviz
Matka Beatrycze Portugalska
Żona Izabela z Asturii
Dzieci Michał da Paz
Żona Maria Aragońska
Dzieci Jan III
Izabela
Beatrycze
Ludwik
Ferdynand
Alfons
Maria
Henryk
Edward
Antoni
Żona Eleonora Austriacka
Dzieci Carlos
Maria
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Chrystusa Krzyż Wielki Orderu Avis (Portugalia) Wielki Łańcuch Orderu św. Jakuba od Miecza (Portugalia) Order Podwiązki (Wielka Brytania) Order Złotego Runa (Austria)

Manuel I Szczęśliwy lub Wielki (inne formy imienia: Emanuel lub Manoel), (ur. 31 maja 1469 w Alcochete, zm. 13 grudnia 1521 w Lizbonie[1]) – król (Dom) portugalski od 1495 r. do dnia swojej śmierci.

Manuel I urodził się w Alcochete jako syn Beatrycze, księżniczki Beja i Ferdynanda, księcia Viseu. Jako wnuk króla Edwarda I zastąpił na tronie swego kuzyna, Jana II. Jego rodzona siostra Eleonora de Viseu była żoną Jana II.

Manuel aktywnie wspierał rozwój portugalskiego imperium handlowego. Sfinansował podróże Vasco da Gamy, Pedra Alvareza Cabrala, Gaspara Corte-Real, Francisco de Almeida oraz Alfonsa de Albuquerque. Portugalscy żeglarze odkryli drogę morską do Indii, a Portugalia stała się jednym z ówczesnych imperiów, wzbogacając się na handlu zamorskim. Korzystając z bogactwa, Manuel wybudował wiele budynków królewskich (w tzw. stylu manuelińskim) i sprowadził na swój dwór uczonych i artystów. Ustanowił też szereg praw mających na celu zwiększenie władzy króla i szlachty. Wydał również zbiór praw nazywanych Ordynacjami Manuelińskimi. Będąc człowiekiem niezwykle religijnym, sponsorował misjonarzy (takich jak np. Francisco Alvarez) oraz wspierał budowę klasztorów i kościołów. Prześladował Żydów portugalskich, wydalając ich z kraju lub siłą zmuszając do przechrzczenia, szczególnie w latach 1496–1498, aczkolwiek masakra Żydów w Lizbonie miała miejsce w roku 1506. Dążył do połączenia pod swoim berłem monarchii półwyspu Iberyjskiego, ale zamiar ten nie powiódł się ze względu na śmierć jego trzech kolejnych żon oraz syna, Miguela.

Manuel I Szczęśliwy

Grób Manuela znajduje się w Lizbonie, w klasztorze hieronimitów. Po Manuelu I na tron wstąpił jego syn Jan III.

Małżeństwa i potomstwo[edytuj | edytuj kod]

Manuel był trzykrotnie żonaty, za każdym razem z hiszpańską księżniczką. Jego żonami były:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej Kamieński, Słownik władców Europy nowożytnej i najnowszej, Maciej Serwański, Józef Dobosz (red.), hasło: Manuel I Wielki zw. Szczęśliwym, Poznań 1998: Wydawnictwo Poznańskie, s. 296.