Manuel Pinho

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Manuel Pinho
Manuel Pinho.jpg
Manuel Pinho
Data i miejsce urodzenia 28 października 1954
Lizbona
Minister gospodarki i postępu
Okres od 2005
Przynależność polityczna Partia Socjalistyczna

Manuel Pinho (ur. 28 października 1954) – portugalski ekonomista związany z bankowością, od 2005 minister gospodarki i postępu w XVII gabinecie José Sócratesa.

Życiorys[edytuj]

W 1976 uzyskał licencjat z dziedziny gospodarki w Wyższym Instytucie Gospodarki i Zarządzania (Instituto Superior de Economia e Gestão) Uniwersytetu Technicznego w Lizbonie. Doktoryzował się na Uniwersytecie Paryskim X w 1983. Wykładał jako visiting schoolar na Uniwersytecie w Nowym Jorku, Portugalskim Uniwersytecie Katolickim i macierzystej uczelni w Lizbonie. Między 1984 a 1987 zatrudniony w Międzynarodowym Funduszu Walutowym w Waszyngtonie. Po powrocie do kraju pełnił m.in. funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej Caixa Geral de Depósitos. Był związany z bankowością: od 1994 do 2005 pełnił obowiązki administratora Banco Espírito Santo. Był również administratorem Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Po objęciu władzy w PS przez José Sócratesa mianowany głównym ekspertem partii ds. gospodarczych. 12 marca 2005 otrzymał nominację na urząd ministra gospodarki i postępu w XVII gabinecie tworzonym przez PS.

Wielokrotnie wzbudzał kontrowersje swoimi wypowiedziami: twierdził m.in., że związki zawodowe hamują postęp w kraju[1], zachęcał również przedsiębiorców zagranicznych do inwestowania w kraju wskazując na niskie koszty pracy[2].

Przypisy

Bibliografia[edytuj]