Mao (cesarzowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mao
Cesarzowa-małżonka Chin (Wei)
Okres od 227
do 237
Jako żona Cao Rui
Poprzedniczka Guo Nüwang
Następczyni Guo
Dane biograficzne
Data śmierci 237
Ojciec Mao Jia
Mąż Cao Rui

Mao (chiń 毛皇后; zm. 237) – znana również jako cesarzowa Mingdao. Żona władcy królestwa Wei Cao Rui.

Przyszła cesarzowa Mao została konkubiną Cao Rui jeszcze w czasie rządów jego ojca Cao Pi, kiedy to przyszły cesarz nosił tytuł księcia Pingyuan. Konkubina Mao nie miała wysokiego pochodzenia (w przeciwieństwie do innych konkubin), ale była ukochaną żoną Cao Rui.

Kiedy w 226 roku Cao Rui został cesarzem po śmierci ojca i chwilowo chciał mianować cesarzową księżniczkę Yu, jednak z uwagi na jaj bezpłodność w rok później nadał ten tytuł konkubinie Mao. Pomimo niskiego pochodzenia nowej cesarzowej, której ojciec Mao Jia będący wcześniej stolarzem i jej brat Mao Zeng zostali wyniesieni do najwyższych godności i tytułów markizowskich.

Po kilku latach cesarzowa straciła miłość męża na rzecz konkubiny Guo i kiedy ta ostatnia w 237 roku zaprosiła cesarza Minga na ucztę, miała zapytać czemu nie przybyła również zaproszona cesarzowa. Kiedy wieści o tym wydarzeniu dotarły do opinii publicznej wściekły cesarz nakazał żonie popełnić samobójstwo. Cesarzowa Mao została pochowana ze wszystkimi honorami cesarzowej w odległym kompleksie świątynnym.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]