Mapa hipsometryczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mapa hipsometryczna Polski

Mapa hipsometrycznamapa ogólnogeograficzna, na której przy pomocy poziomic i barw między nimi zawartych jest odwzorowane ukształtowanie powierzchni lądu. Mapa hipsometryczna przedstawia wybrane wysokości oraz plastycznie obrazuje układ nizin, wyżyn i gór. Na szczegółowych mapach hipsometrycznych (małych terenów) można odczytać wypukłe formy terenu (pagórki, wzgórza i góry), oraz formy wklęsłe (doliny i nawet małe kotliny).

Główne barwy na skali barw hipsometrycznych:

  • ciemnozielone – wysokość poniżej poziomu morza – depresje;
  • zielone – wysokość od 0 do 200–300 m n.p.m.niziny;
  • żółte – od 200–300 do 500–1000 m n.p.m.wyżyny i najniższe góry.

Dla obszarów wyżej położonych stosuje się różną kolorystykę, np. barwy:

  • czarny
  • beże przechodzące w brązy dla najwyższych obszarów;
  • odcienie fioletu.

Granice powyższe są raczej umowne i w zależności od przedstawianego na mapie obszaru, a nawet tradycji występującej w danym kraju, mogą się one nawet znacznie różnić.

Skala barw hipsometrycznych wykorzystuje właściwość wzroku ludzkiego, który obiekty o barwie czerwonej kojarzy jako bliższe, a o zimnych barwach jako dalsze. Metoda hipsometryczna została na szerszą skalę wykorzystana i rozpropagowana przez Eugeniusza Romera, który w 1908 roku wydał pierwszy na świece atlas (Atlas geograficzny, wydawany później pod tytułem Mały atlas geograficzny), zawierający mapy hipsometryczne jako podstawowe.

Zobacz też[edytuj]