Mapa w orientacji południowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mapa w orientacji południowej
Fotografia Blue Marble

Mapa w orientacji południowej to mapa, na której kierunek kierunek południowy wykreślony jest w górę, północny w dół, kierunek wschodni w lewo, a zachodni w prawo. W ten sposób półkula południowa znajduje się u góry mapy zamiast w jej dolnej części. Jest to typ mapy o wiele mnie popularny niż mapa w orientacji północnej. Tego typu mapy są tak samo dokładne jak mapy powszechnie stosowane, ponieważ kierunek północny na mapie jest kierunkiem umownym. Mapy z orientacją południową stosowane były w wielu kulturach na przestrzeni lat. W Europie jeszcze w XVII wieku tak orientowano mapy wojskowe (np. mapy Beauplana)[1]. Konwencja, według której północ na większości współczesnych map jest oznaczona w górę (południe w dół itd.) została zastosowana przez astronoma Ptolemeusza[2] i szeroko przyjęta przez innych kartografów.

W czasach współczesnych, mapy w orientacji południowej służą np. do nauki. Nie są to zwyczajnie odwrócone o 180° tradycyjne mapy, gdyż orientacja tekstu musi zostać zachowana. Urugwajski konstruktywista, Joaquín Torres García jest autorem mapy Ameryki Południowej, gdzie kierunek południowy zorientowany jest w górę.

Przykładem orientacji południowej jest fotografia ZiemiBlue Marble, wykonana z pokładu statku kosmicznego Apollo 17. Pierwotnie, na zdjęciu biegun południowy znajdował się u góry, wyspa Madagaskar na lewo od środka, a po prawej Afryka. Jednakże zdjęcie zostało odwrócone o 180° tak, aby dopasować je do tradycyjnej perspektywy[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Eryka Lassoty i Wilhelma Beauplana opisy Ukrainy, we wstępie Zbigniewa Wójcika
  2. On maps, why is north always up?. The Straight Dope, 1987-04-24. [dostęp 2010-11-11].
  3. Worth a thousand worlds. W: Geek Trivia [on-line]. TechRepublic, 2005-12-06. [dostęp 2007-06-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-29)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]