Mapledurham Watermill

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapledurham Watermill
Mapledurham Watermill

Mapledurham Watermill to historyczny młyn wodny na rzece Tamizie we wiosce Mapledurham w Oxfordshire w Anglii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Młyn został odnotowany już w czasach Domesday Book. Budynek młyna w obecnym miejscu jest odnotowany w XV wieku. Pierwotnie młyn posiadał jedno koło wodne, znajdujące się po stronie rzeki. W latach 60. XVII wieku został rozbudowany o drugie koło wodne, tym razem po stronie wioski. Jest ono nadal używane [1].

W 1690 roku młyn został wydzierżawiony Jamesowi Webowi za kwotę 60 funtów za rok. Około roku 1700 został on ponownie rozbudowany i zainstalowano w nim sprzęt umożliwiający produkcję oczyszczonej mąki, która w tamtych czasach stawała się coraz popularniejsza. Syn Weba, Daniel, przejął dzierżawę od ojca w roku 1726 za cenę stu funtów za rok. W 1747 roku młyn wynajął Thomas Atrum za cenę 150 funtów, która wzrosła do 205 funtów w roku 1776. Rok później wybudowano stodołę oraz nabrzeże, co umożliwiło transport mąki do Londynu. Mimo to Atrum zbankrutował w 1784 [1].

Młyn jednak nadal działał, zaś w roku 1823 pojawił się pomysł na przebudowę młyna na styl klasyczny. Z powodu importu taniej mąki z Ameryki Północnej młyn zaczął gorzej prosperować, ale nadal był w użyciu aż do okresu powojennego. Młyn wznowił działalność w 1980 [1].

Młyn w kulturze masowej[edytuj | edytuj kod]

Młyn jest zapewne najbardziej znany dzięki filmowi Orzeł wylądował z 1976 roku w reżyserii Johna Sturgesa, w którym strumień wodny przy młynie jest scenerią dramatycznej sytuacji uratowania miejscowej dziewczyny przez niemieckiego spadochroniarza.

Młyn w Mapledurham został także wykorzystany jako tło okładki albumu Black Sabbath zespołu Black Sabbath.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c The Old Watermill. mapledurham.co.uk.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]