Mapowanie strumienia wartości
Mapowanie strumienia wartości (ang. Value Stream Mapping, VSM) – narzędzie lean managementu służące do analizy i ulepszenia przepływu informacji i materiałów w przedsiębiorstwie[1].
Historia[edytuj | edytuj kod]
Pierwsze diagramy pokazujące przepływ materiałów i informacji pojawiły się w książce Karola Edwarda Knoeppela pt. Installing Efficiency Methods[2] wydanej 1915 roku[3]. Jednakże metoda została spopularyzowana w 1980 roku przez Taiichi Ōno i Shigeo Shingo, pracujących dla koncernu Toyota[1].
Opis[edytuj | edytuj kod]
Mapowanie strumienia wartości służy do graficznego przedstawienia obecnego stanu przepływu materiałów i informacji. Dzięki temu można łatwo prześledzić cały proces produkcyjny począwszy od zdobycia surowców aż do wytworzenia gotowego wyrobu. Pozwala to na szybką identyfikację wszystkich wąskich gardeł poszczególnych faz procesu[4]. Następnym etapem jest usprawnienie lub wyeliminowanie czynności powodujących wydłużenie czasu produkcji bądź marnotrawienie zasobów[5]. W efekcie otrzymujemy zoptymalizowany proces produkcyjny, co przekłada się na redukcję kosztów.
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ a b Mapowanie strumienia wartości, Encyklopedia Zarządzania [dostęp 2021-01-25] (pol.).
- ↑ Charles Edward Knoeppel: Installing efficiency methods. Nowy York: The Engineering Magazine, 1915. (ang.).
- ↑ What Is Value Stream Mapping? Definition and Details, Kanbanize [dostęp 2021-01-25] (ang.).
- ↑ VSM – Value Stream Mapping, Lean Management [dostęp 2021-01-25] (pol.).
- ↑ VSM (mapowanie strumienia wartości), 4Results [dostęp 2021-01-25] (pol.).