Maqama (zespół rockowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maqama
Rok założenia 2008
Pochodzenie Warszawa (Polska)
Powiązania Shahid
Frog Off
Lion Shepherd
Skład
Kamil Haidar
Piotr Podgórski
Bartosz Kanak
Mateusz Owczarek
Byli członkowie
Tomasz Krzemiński
Krzysztof Staluszka
Strona internetowa

Maqama – polski zespół rockowy założony w 2008 roku w Warszawie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początek (2008-2009)[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2008 roku Kamil Haidar poszukując muzyków do nowego projektu, skontaktował się z kolegą z dawnych lat, Krzysztofem Staluszką i zaproponował mu posadę gitarzysty i współproducenta. Wkrótce do składu dołączył perkusista Piotr Podgórski. Po kilku tygodniach zespół uzupełnił basista, Tomasz Krzemiński. W takim składzie rozpoczęto pracę nad debiutanckim albumem. Po licznych dyskusjach i wielu propozycjach, muzycy zdecydowali się nazwać zespół Maqama.

Maqamat (2009-2010)[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie nagrania, Haidar i Staluszka zrealizowali samodzielnie w studio Krzysztofa. Muzycy na samym początku podjęli świadomą decyzję dotyczącą tego sposobu pracy by mieć pełną swobodę twórczą oraz pełną niezależność w kreowaniu brzmienia zespołu i jego charakteru. W ciągu kilku miesięcy zespół napisał i nagrał kilkanaście utworów, z których ostatecznie 9 trafiło na płytę. Nagrania i produkcję zespół postanowił wziąć na siebie, ale miksy i ostateczny szlif materiałowi nadał Adam Toczko znany producent i inżynier dźwięku.

Płyta ukazała się 29 października 2009 roku nakładem założonej przez Haidara wytwórni Sahra Records. Maqamat zebrała bardzo dobre recenzje i zwróciła uwagę krytyków i słuchaczy na nowy twór na polskim rynku. Brzmienie zespołu określano jako połączenie transu, rocka, rocka progresywnego oraz wpływów world music. Na początku 2010 roku Maqama wyruszyła w trasę promującą ten album o nazwie Maqamat Tour 2010.

W nagraniach udział wzięli również goście: Ewa Jabłońska (skrzypce w Alaska i Tears), Piotr Gutek Gutkowski (wokal w Darfur), Maciej Cierliński (lira korbowa w Uciekaj), Rafał Kołaciński (electro w Exile i Kartki na Wietrze).

Gospel of Judas (2010 - 2012)[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2010 roku zespół ponownie znalazł się w studio by zarejestrować materiał na następcę Maqamat. Jednocześnie management ogłosił, że w prace nad płytą będą się odbywały nie tylko w Polsce, ale też Wielkiej Brytanii i USA. Decyzję taką Maqama podjęła po tym jak Chris Sheldon, angielski producent (Skunk Anansie, Foo Fighters, Anthrax, Roger Waters) po zapoznaniu się z demo zespołu, zgodził się na współpracę i podjął się zmiksowania płyty. Ostateczne prace zakończyły się w lutym 2011 w Londynie i zespół rozpoczął przygotowania do wydania Gospel of Judas.

W czerwcu 2011 zespół ogłosił, że wraca do prac nad płytą, ponieważ dUg Pinnick, legendarny wokalista i basista King’s X, po zapoznaniu się z materiałem, który Haidar przekazał mu podczas spotkania po koncercie w Hamburgu, zgodził się odbyć z Maqamą sesję nagraniową w Los Angeles.

W lipcu w BlackSound studio w Los Angeles pod producenckim okiem Pinnicka i realizatorskim Michaela Parnina, muzycy zarejestrowali kilka utworów, z których dwa (Hold Me i Love Me Tonight) znalazły się na wersji CD Gospel of Judas jako dodatek zatytułowany L.A. Sessions. dUg Pinnick produkował oba utwory, a w Hold Me zagrał na basie i zaśpiewał w chórkach. Jest również jej współkompozytorem.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Data wydania Tytuł Wytwórnia
23 październik 2009 Maqamat Sahra Records
7 kwiecień 2012 Gospel of Judas Rockin' Agency