Mar Tomarsa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mar Tomarsa znany też jako Tamuza[1] i Tumarsa[2] był biskupem Seleucji- Ktezyfonu od 363 do 371 roku. Jego pontyfikat rozpoczął się pod koniec prześladowań podjętych przez króla Szapura II przeciwko chrześcijanom. Podobnie jak jego poprzedników, tradycja uznaje go za jednego z Patriarchów Kościoła Wschodu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

O pontyfikacie Mar Tomarsy pisze XIII wieczny, syriacki kronikarz Bar Hebraeus w Chronicon Ecclesiasticum, jego postać pojawia się także w historiach kościelnych Kościoła Wschodu z XII i XIV wieku. Oprócz tego występuje również w anonimowej Kronice z Siirt. Wszystkie te źródła określają go mianem katolikosa, podobnie jak kilku jego poprzedników. Prawdopodobnie jest to anachronizm gdyż wiele wskazuje na to że tytuł ten został przyznany biskupom stolicy państwa Sasanidów dopiero w V wieku.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Quote-alpha.png
Po Mar Bar Baszminie, Tamuza. To chaldejskie imię jednej ze zbłąkanych gwiazd jest odpowiednikiem greckiego Aresa. Bezbożny Julian wyprawił się do Persji i stoczył walkę z Szapurem w czasie której zginął. Król Perski został jednak ugodzony strzałą w bok i zrozumiał że stało się to z woli Boga, ponieważ wcześniej prześladował ludzi Chrystusa. Zaprzestał więc polityki prześladowań, zawarł pokój z dowódcą Juliana- Jowianem i przywrócił chrześcijanom prawo do kultu. Wówczas zebrali się biskupi i wybrali Tamuzę na katolikosa. Był on człowiekiem wielkiej cnoty i poświęcił wszystkie swe siły odbudowie kościoła. Przywrócił także dyscyplinę i namawiał wiernych do wstępowania w związki małżeńskie, do zakonów przyjmując tylko starców, liczba chrześcijan spadła bowiem w wyniku prześladowań i wielu odeszło od wiary. Pełnił swój urząd osiem lat po czym umarł i został pochowany w Seleucji[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Bar Hebraeus, Chronicon Ecclesiasticum (edycja Jean-Baptiste Abbeloos i Thomas Josephus Lamy), II, 42-44
  2. | Lista patriarchów kościoła nestoriańskiego