Marantów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marantów
osiedle Konina
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miasto

Konin

Dzielnica

Niesłusz

Strefa numeracyjna

63

Kod pocztowy

62-510

Tablice rejestracyjne

PN

Położenie na mapie Konina
Mapa konturowa Konina, w centrum znajduje się punkt z opisem „Marantów”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Marantów”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Marantów”
Ziemia52°14′47″N 18°16′25″E/52,246300 18,273625
Portal Polska

Marantów – osiedle Konina położone w północnej części miasta, przy drodze do Ślesina. W obręb miasta została włączona 1 stycznia 1968[1],

Dzielnica o charakterze przemysłowym. Głównym zakładem jest Fabryka Urządzeń Górnictwa Odkrywkowego (FUGO). Została utworzona w 1962 roku jako zakład naprawczy Kopalni Węgla Brunatnego Konin. Fabryka stała się osobnym przedsiębiorstwem w 1966 roku przyjmując nazwę: Konińskie Zakłady Naprawcze PWB. W dzielnicy znajdowała się także wybudowana w latach II wojny światowej, a uruchomiona w 1945 roku brykietownia- jedyny w Polsce zakład przemysłowy produkujący brykiety z węgla brunatnego. Główne obiekty produkcyjne, w których znajdowały się zabytkowe maszyny produkujące brykiety, zostały rozebrane w 2007 r.

Na wschód od osiedla, w lesie niedaleko Rudzicy jesienią 1941 roku Niemcy zgładzili 1500 Żydów przywiezionych tutaj z gett wiejskich z rejonu Grodźca i Rzgowa. Zwłoki ofiar złożono w trzech zbiorowych mogiłach, w 1944 roku ciała wydobyto i poddano kremacji. Miejsce mordu upamiamiętnia krzyż i tablice pamiątkowe.

Obecnie tereny Marantowa znajdują się w obrębie dzielnicy Niesłusz. Znajduje się tu m.in. siedziba Nadleśnictwa Konin oraz schronisko dla zwierząt.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]