Marcial Maciel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marcial Maciel Degollado
Ilustracja
Marcial Maciel (2004)
Data i miejsce urodzenia

10 marca 1920
Cotija de la Paz

Data i miejsce śmierci

30 stycznia 2008
Houston

Miejsce pochówku

Michoacán

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Prezbiterat

26 listopada 1944

Marcial Maciel Degollado (ur. 10 marca 1920 w Cotija de la Paz w Meksyku, zm. 30 stycznia 2008 w Houston) – meksykański prezbiter katolicki, założyciel zgromadzenia Legion Chrystusa (L.C.). Wieloletni sprawca molestowania seksualnego dzieci i seminarzystów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z katolickiej rodziny i wcześnie wybrał stan duchowny. Był synem Francisco Maciela Fariasa i Maury Degolado Guizar. Miał sześciu braci oraz cztery siostry[1]. Jako 16-latek postanowił powołać do życia nowe zgromadzenie zakonne, co udało mu się zrealizować w styczniu 1941 z pomocą biskupa Cuernavaki, Francisca Gonzáleza Ariasa. Zakonowi nadano nazwę Legion Chrystusa. W 1949 Maciel założył także ruch „Regnum Christi”.

Święcenia kapłańskie Marcial Maciel przyjął 26 listopada 1944 w mieście Meksyk, po studiach teologicznych i filozoficznych. Pracował nad rozwojem zakonu na całym świecie, w 1946 przedstawił swój projekt papieżowi Piusowi XII. W 1950 powołał do życia Centrum Studiów Wyższych Legionu Chrystusa w Rzymie, a w kolejnych latach wiele innych wyższych uczelni zakonnych na całym świecie. Pełnił funkcję generalnego przełożonego zakonu.

O. Maciel towarzyszył papieżowi Janowi Pawłowi II w czasie jego pielgrzymek do Meksyku w 1979, 1990 i 1993. Jan Paweł II powołał go także na eksperta Światowego Synodu Biskupów w Watykanie (1991, 1993 i 1997), stałego radcę Kongregacji ds. Duchowieństwa (od 1994), delegata na Konferencję Episkopatów Latynoamerykańskich w Santo Domingo (Dominikana, 1992). Maciel był również m.in. kanclerzem Papieskiego Athenaeum Regina Apostolorum w Rzymie. W 1994 uroczyście obchodził 50-lecie święceń kapłańskich.

Skandale seksualne[edytuj | edytuj kod]

W związku ze skandalami seksualnymi, o które oskarżony był Maciel, papież Benedykt XVI nakazał zakonnikowi rezygnację z działalności publicznej i spędzenie reszty dni na modlitwie i pokucie. W lutym 2009 roku rzecznik zakonu Paolo Scarafoni podał ponadto, że ksiądz Marcial Maciel utrzymywał regularne stosunki seksualne z pewną kobietą, która urodziła mu córkę. Miał też kilkoro dzieci z inną kobietą, które domagają się spadku[2]. Rok po śmierci Maciela rzecznik Legionu Chrystusa podał, że Maciel spłodził co najmniej trójkę dzieci z dwiema kobietami[3]. Według Alejandra Espinosy, autora książki El ilusionista, ksiądz Maciel uwodził też bogate, bogobojne kobiety dla ich pieniędzy[4]. Jeden z synów Degollada pozwał Legion Chrystusa o odszkodowanie za molestowanie przez własnego ojca[5].

1 maja 2010, po naradzie z udziałem papieża Benedykta XVI na temat skandalu pedofilii i seksualnego wykorzystywania seminarzystów przez Maciela, Watykan przyznał, że duchowny dopuścił się skandalu najcięższego i niemoralnego zachowania, licznych przestępstw i prowadził życie pozbawione skrupułów. W oświadczeniu czytamy też:

Najcięższe i obiektywnie niemoralne zachowania ojca Maciela, potwierdzone przez niepodważalne świadectwa, jawią się niekiedy jako prawdziwe przestępstwa i ukazują życie, pozbawione skrupułów i autentycznych uczuć religijnych[6]

Według przewodniczącego Stowarzyszenia Ofiar Legionistów Chrystusa Maciel mógł molestować nawet 200 nieletnich chłopców w trakcie całego swojego życia[7].

Proceder seksualnego wykorzystywania dzieci (molestowanie seksualne ok. 30 małoletnich członków Legionu, w latach 1940–1970) i seminarzystów przez Maciela trwał przez dziesięciolecia. Watykan nie reagował na skargi i zarzuty, kierowane przez ofiary kapłana. W swoim oświadczeniu Watykan przyznał, iż traktowane były one jak kalumnie, a w prasie i internecie apologeci przedstawiali sprawcę jako ofiarę fałszywych oskarżeń[8]. Przedostawanie się informacji o przestępstwach do opinii publicznej było utrudnione z uwagi na fakt, iż członkowie zgromadzenia zobowiązani byli do zachowania tajemnicy na temat tego, co się wewnątrz niego dzieje[9]. Postępowanie wobec Maciela rozpoczęto w Watykanie na początku pontyfikatu Benedykta XVI. Przeprowadzono też wewnętrzne śledztwa. Publikacja wewnętrznego raportu Legionów Chrystusa zbiegła się w czasie z przyjęciem przez papieża Franciszka rezygnacji kardynała Angela Sodano z funkcji dziekana Kolegium Kardynalskiego. Oskarżany był on, że przez dekady nie dopuszczał do postępowania w Watykanie w sprawie założyciela Legionów Chrystusa, który miał tam ogromne wpływy[10].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Jason Berry, Gerald Renner, Śluby milczenia. Nadużywanie władzy za pontyfikatu Jana Pawła II. Warszawa, 2012, s. 204.
 2. Nowe dzieci ojca założyciela Legionistów Chrystusa?, Onet.pl za Le Monde, dostęp 2010-01-13.
 3. gazeta.pl.
 4. Maria Gmiter, Małgorzata Tryc-Ostrowska, Córka legionisty Chrystusa, Rzeczpospolita.
 5. Tomasz Bielecki: Założyciel Legionistów Chrystusa molestował własnego syna. wyborcza.pl, 2010-06-24. [dostęp 2010-06-25].
 6. Watykan: był skandal u Legionistów Chrystusa (TVN24.pl).
 7. Giansoldati 2018 ↓, „Druga 'zona'”.
 8. Jason Berry, Gerard Renner, śluby milczenia. Nadużywanie władzy za pontyfikatu Jana Pawła II Warszawa 2012, s. 19.
 9. tvn.24, PAP.
 10. Są wyniki dochodzenia w Legionie Chrystusa: 33 księży i 71 seminarzystów popełniło czyny pedofilii na co najmniej 175 skrzywdzonych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Franca Giansoldati: Demon w Watykanie: Legioniści Chrystusa i sprawa Maciela [ebook]. Warszawa: 2018. ISBN 978-83-280-5058-7.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]