Marcin Borowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marcin Borowicz
Postać z powieści Syzyfowe prace
Twórca Stefan Żeromski
Wystąpienia Film Syzyfowe prace (film)

Serial Syzyfowe prace (serial telewizyjny)

Grany przez Łukasz Garlicki
Dane biograficzne
Miejsce urodzenia Gawronki
Rodzina Matka: Helena Borowicz

Ojciec: Walenty Borowicz

Inne informacje
Zajęcie Uczeń

Marcin Borowicz – jeden z trzech głównych bohaterów powieści Stefana Żeromskiego Syzyfowe prace[1]. Jedyne dziecko Heleny i Walentego Borowiczów, zubożałej szlacheckiej rodziny, mieszkającej w Gawronkach. Marcin na początku książki miał lat 8, a pod koniec 18[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W wieku ośmiu lat chłopiec został oddany do szkoły w Owczarach, prowadzonej przez Ferdynanda Wiechowskiego. Był przerażony nowym otoczeniem, tęsknił za domem i rodzicami. Na początku nie umiał posługiwać się językiem rosyjskim, ale po kilku miesiącach rzetelnej nauki zdał egzamin do klasy wstępnej do gimnazjum mieszczącego się w Klerykowie.

Chodził do 7 klasy gimnazjum.

Podczas nauki w tamtejszym gimnazjum mieszkał na stancji u „Starej Przepiórzycy”, czyli pani Przepiórkowskiej[2]. W lecie stracił matkę, którą bardzo kochał. Okoliczność ta uświadomiła mu, że może liczyć tylko na siebie, gdyż ojciec, pilnując gospodarki domowej, poświęcał dla niego coraz mniej uwagi. Charakter głównego bohatera kształtowały wydarzenia i ich skutki w większości związane ze szkołą.

Jednak w pewnym momencie Marcin na chwilę uległ skutecznej rusyfikacji klerykowskich władz szkolnych idąc ku zdziwieniu kolegów z klasy, do teatru szkolnego, w którym była pokazywana sztuka rosyjska z rosyjskimi aktorami[3]. Doprowadziło to do tego, że chłopiec zaczął uważać Polskę za kraj słaby i nieważny.

Być może najważniejszym i przełomowym momentem w jego życiu była lekcja języka polskiego – zwanego tam przez władze szkolne językiem „miejscowym” – prowadzona przez pana Sztettera, na której nowy kolega Marcina – Bernard Zygier – recytował Redutę Ordona Adama Mickiewicza[3]. Wtedy w Marcinie na nowo odżył patriotyzm.

Razem z kolegami Marcin czytał zakazane przez rusyfikatorów dzieła polskich pisarzy. Marcin dojrzał również uczuciowo, gdyż zakochał się w Annie Stogowskiej, zwanej Birutą, która po pewnym czasie została zesłana wraz z rodziną w głąb Rosji[1].

W filmie[edytuj | edytuj kod]

W ekranizacjach powieści (film i serial) w rolę Marcina Borowicza wcielił się Łukasz Garlicki[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b ​Borowicz Marcin, encyklopedia.interia.pl [dostęp 2021-01-10] (pol.).
  2. a b Charakterystyka Marcina Borowicza - Syzyfowe prace, eszkola.pl [dostęp 2021-01-10].
  3. a b Charakterystyka Marcina Borowicza - Syzyfowe prace - strona: 2, eszkola.pl [dostęp 2021-01-10].
  4. FilmPolski.pl, FilmPolski [dostęp 2021-01-10] (pol.).