Marcin Krzeczowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marcin Krzeczowicz
Biskup
Herb duchownego
Data śmierci

1468-1470? (przed 1483)

Biskup łucki
Okres sprawowania

1468–1470? przed 1483

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Nominacja biskupia

4 lipca 1468

Sukcesja apostolska
Konsekrator

nieznany

Marcin Krzeczowicz herbu Gryf (Krzeczewicz, Krzeszowski; ur. ?, zm. 1468-1470 (przed 1483)) – duchowny rzymskokatolicki, biskup łucki.

Nie jest pewne jego nazwisko. W źródłach watykańskich występuje pod samym imieniem. W Rocznikach, czyli kronikach sławnego Królestwa Polskiego Jana Długosza wymieniany pod różnymi nazwiskami (Krzeczowicz, Krzeczewicz, Krzeszowski). U staropolskich historiografów nazywany jest również Rzeszowickim, Rzeszowskim i Ostrowskim z Krzeszowic.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Z pochodzenia Litwin (wg Długosza) lub Polak z ziemi lubelskiej (wg Kaspra Niesieckiego). Prawdopodobnie był kanonikiem wileńskiej kapituły katedralnej.

4 lipca 1468 papież Paweł II prekonizował go biskupem łuckim. Brak informacji, od kogo i kiedy przyjął sakrę biskupią. Przypuszcza się, że jego konsekratorem był jego poprzednik na łuckiej katedrze, biskup wileński Jan Łosowicz lub arcybiskup lwowski Grzegorz z Sanoka.

Najprawdopodobniej zmarł najpóźniej w 1470, jednak jako osoba zmarła pojawia się w źródłach dopiero w 1483 przy okazji prowizji dla jego następcy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]