Marcin Leopold Oleniuk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marcin Leopold Oleniuk
podpułkownik podpułkownik
Data i miejsce urodzenia 11 listopada 1913
Rudki
Data i miejsce śmierci 17 marca 2011
Kłodzko
Przebieg służby
Lata służby 1939-1945
Główne wojny i bitwy II wojna światowa (kampania wrześniowa, bitwa o Monte Cassino)
Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Walecznych (1940) trzykrotnie Africa Star (Wielka Brytania)
Warta Honorowa przy grobie Leopolda Oleniuka w 71. rocznica zakończenia bitwy na Monte Cassino.
Tablica na grobie Leopolda Oleniuka

Marcin Leopold Oleniuk (ur. 11 listopada 1913 r. w Rudkach, zm. 17 marca 2011 r. w Kłodzku[1]) – podpułkownik Wojska Polskiego, nauczyciel, honorowy obywatel Kłodzka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Rudkach, w dawnym województwie lwowskim w rodzinie kolejarskiej jako najmłodsze, szóste dziecko. W latach 20. XX wieku przeniósł się z rodziną do Sambora, gdzie ukończył Seminarium Nauczycielskie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie pracował na Pokuciu w charakterze nauczyciela.

Po wybuchu II wojny światowej brał czynny udział w kampanii wrześniowej. Po przekroczeniu granicy polsko-węgierskiej był internowany na Węgrzech, skąd uciekł i zgłosił się do Brygady Strzelców Karpackich w Syrii w 1940 roku. Walczył w Tobruku w 1942 roku, a potem razem z II Korpusem Polskim gen. Władysława Andersa pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią.

Po zakończeniu wojny przez dwa lata przebywał w Wielkiej Brytanii po czym osiedlił się w Kłodzku. Pracował tam jako nauczyciel wychowania fizycznego, przysposobienia wojskowego, geografii, języka angielskiego w Liceum Pedagogicznym, Liceum Ogólnokształcącym, Technikum Mechanicznym. Odbył także studia na Instytucie Wychowania Fizycznego w Warszawie. Na emeryturę przeszedł w 1974 roku. Zmarł w Kłodzku w 2011 roku i został pochowany obok swojej żony Zofii na miejscowym cmentarzu komunalnym.

Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany, w tym Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari V klasy, trzykrotnie Krzyżem Walecznych, brytyjską Gwiazdą Afryki oraz licznymi innymi medalami włoskimi, angielskimi i francuskimi. Otrzymał także tytuł honorowego obywatela Kłodzka.

Jego żoną była Zofia z domu Sas-Bilińska (1917-1991).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dane z nagrobka na kłodzkim cmentarzu [on-line] [dostęp: 7.12.2012]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]