Marcin Niewęgłowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marcin Niewęgłowski
Ilustracja
Marcin Niewęgłowski, 2015
Data i miejsce urodzenia 28 kwietnia 1988
Święta
Pochodzenie Polska
Instrumenty gitara
Zawód gitarzysta, wokalista, kompozytor
Zespoły
Trzy Gitary
Czerwone Gitary (2014-2016)
Strona internetowa

Marcin Niewęgłowski (ur. 28 kwietnia 1988 w Świętej) – polski gitarzysta, wokalista, kompozytor, lider zespołu Trzy Gitary, w latach 20142016 członek zespołu Czerwone Gitary.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi ze Świętej koło Złotowa, uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w klasie fortepianu w Złotowie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie gitary w Pile. Ukończył Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (instrumentalistyka – gitara, studia I stopnia) oraz Akademię Sztuki w Szczecinie (instrumentalistyka - gitara, studia II stopnia)[1].

W maju 2001 zespół, którego był solistą, otrzymał główną nagrodę I Ogólnopolskich Prezentacji Muzyki z gwiazdą „Czerwone Gitary” w Stargardzie Szczecińskim[2]. W lipcu tego samego roku został zwycięzcą konkursu "Mikrofon dla wszystkich", odbywającego się Choszcznie w ramach trasy "Lato z radiem"[3].

Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki im. Krzysztofa Klenczona w Szczytnie oraz nagrody specjalnej rodziny Klenczonów[1], a także VII Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Seweryna Krajewskiego w Brzezinach oraz nagrody publiczności[4].

W 2008 wspólnie z ojcem - Mirosławem Niewęgłowskim - założył zespół Trzy Gitary wykonujący utwory Czerwonych Gitar i Trzech Koron[5]. W czerwcu 2014 grupa w składzie: Marcin Niewęgłowski, Mirosław Niewęgłowski i Sylwester Pikulik, wzięła udział w II Ogólnopolskim Festiwalu im. Krzysztofa Klenczona w Pułtusku, na którym zdobyła Nagrodę Internautów[6]. Do Marcina Niewęgłowskiego trafiła także nagroda specjalna od rodziny Klenczonów – gitara Krzysztofa Klenczona[7].

W 2014 rozpoczął współpracę z zespołem Czerwone Gitary. Pierwszy wspólny koncert Marcina Niewęgłowskiego z Czerwonymi Gitarami miał miejsce 3 grudnia 2014 w Zabrzu. Na ostatniej płycie zespołu zatytułowanej Jeszcze raz, której premiera odbyła się 14 marca 2015, znajduje się jego kompozycja „Słowa”, do której tekst napisał Bogdan Malach[8]. Brał udział w jubileuszowej trasie koncertowej z okazji 50-lecia Czerwonych Gitar, zainaugurowanej kilkutygodniowym tournee po USA i Kanadzie.

W marcu 2016 zakończył współpracę z Czerwonymi Gitarami. Od tamtej pory ponownie występuje ze swoim zespołem Trzy Gitary. Pracuje również nad nowym własnym repertuarem[9].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • 2015: Jeszcze raz – Czerwone Gitary, wyd. Soliton 

Przypisy[edytuj | edytuj kod]