Marciusz Moroń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marciusz Moroń
Data urodzenia 1969
Data i miejsce śmierci 20 sierpnia 2008
Łódź
Zawód poeta

Marciusz Moroń (ur. 1969, zm. 20 sierpnia 2008) – poeta.

Ukończył psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studium scenariuszowe na PWSFTviT w Łodzi.

Jako poeta zaistniał dopiero jako trzydziestoczterolatek, kiedy uzyskał nominację do nagrody głównej konkursu im. Jacka Bierezina. Publikował wiersze w "Arteriach" i "Tyglu Kultury" w 2005 roku. Swój pierwszy tom wierszy nazwał „Krutkie serie”. Był współzałożycielem Koła Młodych przy łódzkim oddziale Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Zajmował się także śpiewaniem, graniem, aktorstwem, prowadził zajęcia z jogi. Zagrał rolę epizodyczną w filmie "Z odzysku" Sławomira Fabickiego, który w 2008 roku był polskim kandydatem do Oscara.

19 sierpnia 2008 po południu jechał rowerem, gdy pędzący Polonez Truck, próbując wyprzedzać inne auto, wpadł w poślizg, uderzył w drzewo, potem w Marciusza. Rowerzysta został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł następnego dnia. Obaj mężczyźni (Dominik K. i Stanisław K.), którzy znajdowali się w pojeździe byli pijani. Jeden miał 0,29, drugi – 0,91 promila alkoholu we krwi[1]. Policja nie była w stanie ustalić, kto prowadził samochód. Obaj wypierali się i wskazywali drugiego. Także żaden ze świadków nie był w stanie wskazać mężczyzny, który kierował samochodem. Na kierownicy nie znaleziono wyraźnych linii papilarnych. Ilość w próbkach krwi zdjętej z fotela, drążka zmiany biegów i drzwi, była zbyt mała i uniemożliwia identyfikację przeprowadzenie badanie DNA. W grudniu 2008 Prokuratura Łódź-Polesie umorzyła sprawę z powodu „niewykrycia sprawcy”[2]. Dopiero po liście otwartym znajomych poety[3], nagłośnieniu przez media[4], a także odwołaniu się matki zmarłego[1] prokuratura postanowiła wznowić sprawę[5]. W styczniu 2013 sąd okręgowy uznał, że winę ponosi Dominik K. i wymierzył mu karę 6 lat pozbawienia wolności oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów[6].

Marciusz Moroń został pochowany na cmentarzu Starym Chojny.

Duch roweru[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy polski „Duch roweru” w Łodzi, ul. Srebrzyńska 1/3

W miejscu gdzie został potrącony Marciusz, 2 listopada 2009 roku został ustawiony Duch roweru. Na pomysł postawienia pomnika wpadł Wojtek Makowski z Fundacji Fenomen, która organizuje Łódzką Masę Krytyczną[7]. W uroczystości uczestniczyła matka zabitego Marciusza Moronia, a także jego znajomi oraz rowerzyści. Duch stanął przy bramie Starego Cmentarza (w miejscu gdzie doszło do wypadku). Podczas symbolicznego odsłonięcia organizatorzy zaapelowali o poprawę sytuacji na polskich drogach, które uznawane są za jedne z mniej bezpiecznych w całej Unii Europejskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]