Marcja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marcja
ilustracja
Imię i nazwisko urodzenia

Marcia Aurelia Ceionia Demetrias

Data urodzenia

II wiek

Data śmierci

193

Rodzice

Marek Aureliusz Sabinianus

Małżeństwo

Eclectus

Partner

Kommodus

Marcja, Marcia Aurelia Ceionia Demetrias (data urodzenia nieznana, zm. 193) – wyzwolenica i kochanka cesarza Kommodusa. Jej ojciec – Marek Aureliusz Sabinianus został wyzwolony przez Marka Aureliusza i Lucjusza Werusa.

Wywierała ogromny wpływ na cesarza, wspierała chrześcijan – być może sama też była chrześcijanką. Poślubiła cesarskiego zaufanego sługę, wyzwoleńca Eklektusa. Była jednym z ważniejszych spiskowców w zamachu dokonanym na życie Kommodusa. Przygotowała go wspólnie z Eklektusem i prefektem pretorianów Kwintusem Emiliuszem Laetusem. Na udział w spisku zgodziła się w obawie przed podobnym losem, jaki spotkał żonę Kommodusa – Kryspinę oraz jego siostrę Lucyllę (wygnanie, zesłanie i zamordowanie).

31 grudnia 192 Marcja podała Kommodusowi do wypicia zatrute wino; trucizna jednak nie uśmierciła cesarza, który wkrótce ją zwrócił. Kiedy wypoczywał, Marcja przekonała bliskiego mu atletę Narcyza, by udusił cesarza; jako również wtajemniczony w spisek, dokonał zabójstwa.

Marcja wspierała kandydaturę Pertynaksa na cesarza, a kiedy już 3 miesiące po objęciu władzy został on zamordowany, Marcja została skazana na śmierć przez jego następcę – Dydiusza Juliana.