Marcja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marcja
ilustracja
Imię i nazwisko urodzenia Marcia Aurelia Ceionia Demetrias
Data urodzenia II wiek
Data śmierci 193
Rodzice Marek Aureliusz Sabinianus
Małżeństwo Eclectus
Partner Kommodus

Marcja, Marcia Aurelia Ceionia Demetrias (data urodzenia nieznana, zm. 193) była wyzwolenicą i kochanką cesarza rzymskiego – Kommodusa. Jej ojciec – Marek Aureliusz Sabinianus został wyzwolony przez Marka Aureliusza i Lucjusza Werusa.

Miała olbrzymi wpływ na cesarza, wspierała chrześcijan – być może sama była chrześcijanką. Poślubiła Eclectusa, cesarskiego sługę. Była jednym z ważniejszych spiskowców w zamachu na życie Kommodusa. Zamach przygotowała razem z Eclectusem i prefektem pretorianów Kwintusem Emiliuszem Laetusem. Marcja zgodziła się na udział w spisku, ponieważ obawiała się takiego samego losu, jaki spotkał żonę Kommodusa – Bruttię Kryspinę oraz jego siostrę – Lucillę (wygnania i zamordowania).

31 grudnia 192 Marcja dała Kommodusowi do wypicia zatrute wino (trucizna nie zabiła cesarza, ale Kommodus poczuł się bardzo źle i wszystko zwrócił). Kiedy cesarz wypoczywał, Marcja przekonała jego sługę – wyzwoleńca Narcyza, by udusił cesarza. Narcyz wiedział o spisku na życie Kommodusa i uległ Marcji.

Marcja wspierała kandydaturę Pertynaksa na cesarza, a kiedy już 3 miesiące po wyborze Pertynaks został zamordowany, Marcja została skazana na śmierć przez następnego cesarza – Dydiusza Juliana.