Marco Cappato

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marco Cappato
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 25 maja 1971
Mediolan

Marco Cappato (ur. 25 maja 1971 w Mediolanie) – włoski polityk, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1994 ukończył studia z zakresu ekonomii na Uniwersytecie Bocconi. Krótko pozostawał zatrudniony w przedsiębiorstwie przemysłowym. W drugiej połowie lat 90. pracował w grupie radykalnej PE.

W tym okresie zaangażował się w działalność Transnarodowej Partii Radykalnej, pozarządowej organizacji upowszechniającej idee pacyfistyczne i libertariańskie. Od 1996 do 1997 pełnił funkcję przedstawiciela tej formacji przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Był także sekretarzem krajowym Klubu Reformatorów Marca Pannelli.

W 1999 uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego z ramienia organizowanej przez środowisko radykałów Listy Emmy Bonino. Wkrótce został jednym z liderów zarejestrowanego ugrupowania pod nazwą Włoscy Radykałowie. W 2004 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję. Brał udział w tworzeniu koalicji z Włoskimi Demokratycznymi Socjalistami, bloku Róża w Pięści. W wyborach krajowych w 2006 z tej listy wybrano go do Izby Deputowanych XV kadencji. Po kilku dniach zrezygnował z zasiadania w parlamencie w związku z powtórnym objęciem mandatu europosła, zwolnionego przez Emmę Bonino. W PE zasiadał do 2009.

Znany z organizowania akcji społecznych m.in. na rzecz wolności badań naukowych, a także przejawów tzw. obywatelskiego nieposłuszeństwa. W 2002 tymczasowo aresztowano w Wielkiej Brytanii za posiadanie narkotyków (w ramach zaplanowanego protestu przeciw prawom prohibicyjnym w tym zakresie)[1]. W 2007 został zatrzymany w Moskwie podczas manifestacji przeciwników decyzji mera Jurija Łużkowa zakazującej organizowania parad mniejszości seksualnych[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Drugs law 'ridiculous', says arrested MEP (ang.). bbc.com.uk, 29 stycznia 2002. [dostęp 2012-02-27].
  2. Cappato MEP arrested in Moscow (ang.). radicalparty.org, 27 maja 2007. [dostęp 2012-02-27].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]