Marek (Kimew)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marek
Goran Kimew
Kraj działania

Macedonia Północna

Data i miejsce urodzenia

25 listopada 1977
Sztip

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Serbski Kościół Prawosławny

Inkardynacja

Prawosławne arcybiskupstwo Ochrydzkie

Śluby zakonne

20 lipca 2002

Diakonat

2 sierpnia 2002

Prezbiterat

1 czerwca 2003

Nominacja biskupia

23 maja 2003

Chirotonia biskupia

7 grudnia 2003

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

7 grudnia 2003

Miejsce

Monaster św. Prochora Pczinskiego

Konsekrator

Paweł

Współkonsekratorzy

Amfilochiusz (Radović), Jan (Wraniszkowski), Ireneusz (Bulović), Pachomiusz (Gačić), Joachim (Jowczewski)

Marek, imię świeckie Goran Kimew (ur. 25 listopada 1977 w Sztipie) – macedoński biskup prawosławny działający w jurysdykcji Prawosławnego Arcybiskupstwa Ochrydzkiego Serbskiego Kościoła Prawosławnego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu szkoły podstawowej ukończył szkołę teologiczną w Skopju. Następnie odbył zasadniczą służbę wojskową i rozpoczął studia na wydziale teologicznym uniwersytetu w Skopju. Równocześnie pracował w administracji prawosławnej eparchii Wełesu i doliny Wardaru. W 2000 razem z całą eparchią wystąpił z jurysdykcji Macedońskiego Kościoła Prawosławnego, uważanego przez inne autokefaliczne Kościoły za niekanoniczny i wstąpił w jurysdykcję Serbskiego Kościoła Prawosławnego w ramach Arcybiskupstwa Ochrydzkiego – administratury powołanej przezeń na terytorium Macedonii.

20 lipca 2002 w monasterze św. Jerzego w pobliżu Negotina złożył wieczyste śluby mnisze przed metropolitą Wełesu Janem. Tego samego dnia został, razem z wymienionym hierarchą, zmuszony do opuszczenia klasztoru, który został przekazany przez władze macedońskie administracji Macedońskiego Kościoła Prawosławnego. 2 sierpnia 2002 został wyświęcony na hierodiakona przez biskupa wrańskiego Pachomiusza. Pracę duszpasterską prowadził w kaplicy Zmartwychwstania Pańskiego w Bitoli, następnie podjął naukę języka greckiego w Grecji.

23 maja 2003 sobór biskupów Serbskiego Kościoła Prawosławnego, na prośbę metropolity Jana, nominował go na biskupa dremwickiego, wikariusza Prawosławnego Arcybiskupstwa Ochrydzkiego. W związku z tym 1 czerwca 2003 został wyświęcony na hieromnicha, zaś 7 grudnia 2003 przyjął chirotonię biskupią. Synod Kościoła Serbskiego powierzył mu tymczasowy zarząd eparchii bitolskiej Prawosławnego Arcybiskupstwa Ochrydzkiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]