Marek Chołoniewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marek Chołoniewski
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

23 października 1953
Kraków

Pochodzenie

polskie

Instrumenty

organy

Gatunki

muzyka poważna, muzyka współczesna

Zawód

kompozytor, pedagog

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Marek Tomasz Chołoniewski (ur. 23 października 1953 w Krakowie) – kompozytor, artysta dźwiękowy, profesor, animator kultury, wykonawca muzyki współczesnej i eksperymentalnej[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie gry na organach (w klasie Leszka Wernera), teorii muzyki i kompozycji (w klasie Bogusława Schaeffera) oraz muzyki elektronicznej (pod kierunkiem Józefa Patkowskiego).

Od 1976 roku pracuje w Studio Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie, a od 2000 roku jako jej kierownik. W 1977 roku założył i obecnie kieruje Stowarzyszeniem Artystycznym Muzyka Centrum, prowadzącym głównie działalność koncertową. Kierownik Pracowni Audiosfery Katedry Obszarów Sztuki Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych im. J.Matejki w Krakowie.

Od 1979 roku jest członkiem Grupy Krakowskiej.

W 1986 roku wraz z Krzysztofem Knittlem i Piotrem Bikontem założył zespół Pociąg Towarowy. Jest założycielem Studia MCH oraz współzaożycielem: Studia Ch&K (wspólnie z Krzysztofem Knittlem), grupy CH&K&K (wspólnie z Krzysztofem Knittlem i W. Kiniorskim), mc2 duo (wspólnie z Marcelem Chyrzyńskim), Infinitive Quartet (wspólnie z Keirem Nueringerem, Ryanem Zavelem i Rafałem Mazurem), Natural Plastic (wspólnie z Amy Knoles), Dizzy Kinetics (z Zenial), Grupe 2 (z Miłoszem Łuczyńskim), Kinetic Trio (z Włodzimierzem Kiniorskim i Rafałem Mazurem) - zespołów prowadzących działalność koncertową i nagraniową.

Od 1984 roku koncertuje, prowadzi kursy i wykłady z muzyki komputerowej w wielu krajach Europy, Azji, i obu Ameryk. W latach 1988–1992 organizował serię koncertów "Audio Art".

Od 1993 roku jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym międzynarodowego Festiwalu Audio Art, Międzynarodowych Warsztatów Muzyki Współczesnej Kraków/Stuttgart (wspólnie z Matthiasem Hermannem).

W latach 1993–1999 był dyrektorem artystycznym Internationale Akademie für Neue Komposition und Audio Art w Schwaz (Austria).

W 2003 roku był inicjatorem Festiwalu Audio Art w Seulu (wspólnie z Jeajoon Ryu), a także współtwórcą i koordynatorem projektów realizowanych w ramach programów wspomaganych ze środków Komisji Europejskiej: Bridges (wspólnie z Krzysztofem Kwiatkowskim), Ensemble Spiel (ze Stephanem Meierem / Musik für Heute, Hanower), European Course for Musical Composition and Technologies (IRCAM, Paris), Integra (Birmingham Conservatory), European Modern Orchestra (z Krzysztofem Kwiatkowskim).

W 2005 założyciel i prezes Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej (polskiej federacji CIME/UNESCO). Od 2008 sekretarz, a od 2011 prezes Międzynarodowej Konfederacji Muzyki Elektroakustycznej CIME / ICEM.

Jest twórcą kompozycji instrumentalnych, elektroakustycznych i audiowizualnych, muzyki do teatru, filmu, radia i TV, a także autorem i koordynatorem projektów przestrzennych i internetowych: GlobalMix, Statek Artystów i GPS-Art. W 2006 roku zainicjował i zrealizował (wspólnie z Łukaszem Szałankiewiczem i Dicksonem Dee) projekt wymiany Polska/Chińska Sztuka Dźwiękowa w Chinach/Polsce. Od 2012 organizator konferencji naukowych, konkursów muzyki elektroakustycznej, współzałożyciel i koordynator kolektywu GrupLab z cotygodniową serią spotkań muzycznych Plejrek.

W 2017 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[2]. Został odznaczony Srebrnym (2007)[3] i Złotym (2023)[4][5] Krzyżem Zasługi.

Z inicjatywy Marka Chołoniewskiego, Natalii Balskiej, Marcina Janusa, Marcina Strzeleckiego i Petera Sycha w lutym 2012 roku jako przedłużenie działalności Orkiestry Elektro Novej powstał GrupLab[6] - kolektyw naukowo-badawczy Studia Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marek Chołoniewski. culture.pl. [dostęp 2018-01-30].
  2. Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. www.mkidn.gov.pl. [dostęp 2020-05-30].
  3. M.P. z 2007 r. nr 28, poz. 314
  4. M.P. z 2023 r. poz. 1181
  5. Odznaczenia dla zasłużonych pracowników Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, prezydent.pl, 4 października 2023 [dostęp 2023-10-05] (pol.).
  6. GrupLab, www.sme.amuz.krakow.pl [dostęp 2023-03-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]