Marek Gróbarczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marek Gróbarczyk
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 13 marca 1968
Nowy Sącz
Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej
Okres od 16 listopada 2015
Przynależność polityczna Prawo i Sprawiedliwość
Minister gospodarki morskiej
Okres od 13 sierpnia 2007
do 16 listopada 2007
Poprzednik Rafał Wiechecki

Marek Józef Gróbarczyk i (ur. 13 marca 1968 w Nowym Sączu) – polski inżynier, menedżer i polityk.

W 2007 minister gospodarki morskiej, od 2015 minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego, poseł do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia na Wydziale Eksploatacji Siłowni Okrętowych Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, studia podyplomowe w zakresie telekomunikacji cyfrowej na Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy, a także szereg kursów w zakresie zarządzania i finansów.

Pracował na statkach armatorów zachodnich jako oficer, a następnie w firmie budowlanej. Zajmował kierownicze stanowiska w spółkach prawa handlowego, m.in. był członkiem rady nadzorczej Operatora Logistycznego Paliw Płynnych, a od 25 stycznia 2007 pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach S.A.

Od 13 sierpnia 2007 do 16 listopada 2007 sprawował urząd ministra gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Wstąpił później do Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach do Parlamentu Europejskiego został wybrany na europosła w okręgu gorzowskim z pierwszego miejsca na liście, uzyskując 41 409 głosów[1]. 26 listopada 2011 został wybrany przez radę polityczną PiS w skład komitetu politycznego tej partii[2]. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję na VIII kadencję[3].

16 listopada 2015 powołany na ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w rządzie Beaty Szydło[4], co skutkowało wygaśnięciem jego mandatu eurodeputowanego[5]. 11 grudnia 2017 objął to samo stanowisko ministerialne w nowo utworzonym rządzie Mateusza Morawieckiego[6].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest żonaty, ma dwoje dzieci.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]