Marek Jagodziński (archeolog)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marek Franciszek Jagodziński (ur. 17 września 1953 w Sierpcu) – polski archeolog, odkrywca staropruskiej osady Truso w Janowie koło Elbląga.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent archeologii Uniwersytetu Warszawskiego[1]. W roku 1980 przeniósł się do Elbląga, aby podjąć pracę w miejscowym Biurze Dokumentacji Zabytków. W 1981 został członkiem zespołu odkrywców neolitycznych pracowni bursztynu.

W 1982, podczas prac nad Archeologicznym zdjęciem Polski odnalazł na wschodnim brzegu jeziora Druzno, poszukiwaną od lat 30. XIX w. zaginioną pruską osadę portową Truso, opisaną przez wikińskiego żeglarza Wulfstana już w IX w. Truso stało się tematem najważniejszych prac badawczych i publikacji Jagodzińskiego. Wraz z grupą przyjaciół zawiązał Stowarzyszenie Miłośników Truso, którego statutowym celem jest wspieranie inicjatyw zmierzających do budowy repliki osady. Miałaby ona być zbudowana na wzór skansenu archeologicznego w Biskupinie i otwarta dla turystów. Członkowie stowarzyszenia opracowali wstępną wersję projektu osady. Obecnie oczekują na wsparcie finansowe ze strony władz lokalnych.

Jest starszym kustoszem Muzeum w Elblągu, autorem wystaw na temat Truso i wczesnośredniowiecznych Żuław Wiślanych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. D.i J. Wcisław – Kto jest kim w Elblągu, wydanie II rozszerzone ​ISBN 83-912118-2-7