Marek Kabat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marek Kabat
Data i miejsce urodzenia 29 stycznia 1931
Rogoźno
Data i miejsce śmierci 13 sierpnia 2017
Warszawa
Poseł IX kadencji Sejmu PRL
Okres od 13 października 1985
do 3 czerwca 1989
Przynależność polityczna Stowarzyszenie „Pax”
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal 30-lecia Polski Ludowej Medal 40-lecia Polski Ludowej Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego

Marek Romuald Kabat (ur. 29 stycznia 1931 w Rogoźnie Wielkopolskim, zm. 13 sierpnia 2017[1] w Warszawie) – polski polityk, poseł na Sejm PRL V, VI i IX kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1953 ukończył studia z filologii polskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i został kierownikiem oddziału redakcyjnego „Słowa Powszechnego” w Białymstoku, w 1954 był sekretarzem Komisji Duchownych i Świeckich Działaczy Katolickich przy Froncie Narodowym w Białymstoku, a w 1957 objął funkcję sekretarza Wojewódzkiego Stowarzyszenia PAX w Białymstoku, a od 1959 w Katowicach. W 1985 został sekretarzem zarządu głównego Stowarzyszenia PAX (w zarządzie zasiadał od 1962).

W 1969 uzyskał mandat posła na Sejm PRL V kadencji w okręgu Chorzów z ramienia Stowarzyszenia PAX. Zasiadał w Komisji Spraw Wewnętrznych oraz w Komisji Wymiaru sprawiedliwości. W 1972 i 1985 ponownie uzyskiwał mandat posła. Do Sejmu VI kadencji dostał się z okręgu Ostrów Wielkopolski, a do Sejmu IX kadencji z okręgu Łódź Śródmieście. W Sejmie VI kadencji zasiadał w Komisji Pracy i Spraw Socjalnych oraz w Komisji Spraw Wewnętrznych i Wymiaru Sprawiedliwości, a w Sejmie IX kadencji w Komisji Administracji, Spraw Wewnętrznych i Wymiaru Sprawiedliwości, Komisji Prac Ustawodawczych, Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o zmianach w organizacji naczelnych i centralnych organów administracji państwowej oraz w Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o zmianie Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Radny Wojewódzkiej Rady Narodowej w Białymstoku i członek Rady Krajowej PRON.

Pochowany na warszawskim cmentarzu w Pyrach[1].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]