Marek Kolasiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marek Kolasiński
Data i miejsce urodzenia 13 stycznia 1953
Żarnowiec
Poseł III kadencji Sejmu
Przynależność polityczna Akcja Wyborcza Solidarność
Okres urzędowania od 20 października 1997
do 18 października 2001

Marek Kolasiński (ur. 13 stycznia 1953 w Żarnowcu) – polski polityk, przedsiębiorca, poseł na Sejm III kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1997 ukończył studia na Wydziale Filozoficznym Międzynarodowej Akademii Informatyzacji, następnie uzyskał stopień doktora. Prowadził prywatne przedsiębiorstwo. Sprawował mandat posła III kadencji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność, wybranego w okręgu Sosnowiec. Należał do Polskiego Ruchu Monarchistycznego, rekomendowany był przez Ruch Solidarni w Wyborach. Przystępował do Chrześcijańskiej Demokracji III RP oraz do Ruchu Społecznego AWS.

W 2001 tuż przed zakończeniem kadencji wyjechał z Polski za granicę. Centralne Biuro Śledcze prowadziło w tym czasie postępowanie w sprawie oszustw podatkowych i wyłudzeń kredytów w kwocie około 40 mln zł, jakich miał się dopuścić w czasie prowadzenia swojej firmy. Był ścigany przez Interpol i zatrzymany w marcu 2002.

W październiku 2005 sąd pierwszej instancji skazał go na karę 9 lat pozbawienia wolności[1]. Wyrokiem z 25 września 2007 Sąd Okręgowy w Krakowie uchylił powyższy wyrok Sądu Rejonowego w Olkuszu, przekazując sprawę do ponownego rozpoznania. Decyzję tę umotywowano względami formalnymi, tj. koniecznością wyłączenia ze składu sędziego orzekającego zgodnie z nową linią orzecznictwa Sądu Najwyższego[2].

W października 2007 w toczącej się odrębnie innej sprawie karnej Sąd Okręgowy w Lublinie w pierwszej instancji skazał go na karę 3 lat pozbawienia wolności i grzywnę, uznając byłego posła winnym oszustwa na kwotę około 4 mln zł[3].

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]