Marek Kosewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marek Kosewski
Data i miejsce urodzenia

14 czerwca 1941
Warszawa

Data śmierci

13 sierpnia 2020

Zawód, zajęcie

psycholog, nauczyciel akademicki

Tytuł naukowy

doktor habilitowany

Grób Marka Kosewskiego na cmentarzu Powązkowskim

Marek Kosewski (ur. 14 czerwca 1941 w Warszawie, zm. 13 sierpnia 2020[1]) – polski psycholog, dr hab., wykładowca akademicki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1977 r. uchwałą rady Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego[2] uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych. Uchwałą tej samej Rady Wydziału w 1987 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie psychologii. Obecnie kierownik Instytutu Zarządzania przez Wartości Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie[3]. W przeszłości interesował się psychologią agresji i zastosowaniami tej wiedzy do problemów patologii społecznej, przestępczości i resocjalizacji. W latach 80. XX wieku zajmował się badaniami nad zachowaniem się ludzi w sytuacjach pokusy i upokorzenia. W połowie lat 90. rozwinął model regulacji godnościowej zachowania, w skrócie zwany teorią „anomia – etos” i zaczął go stosować do zagadnień pokusy pracowniczej i korupcji. Następnie opracował program szkoleń z zakresu asertywności godnościowej i szkoleń dla potrzeb administracji i biznesu. Obecnie swoje zainteresowania skupia na problematyce związanej z władzą (menadżera, rodzica i nauczyciela) nad innymi oraz na zmianach powodujących dwa różne sposoby sprawowania władzy: tworzenia „sytuacji kontroli” oraz generowania „sytuacji upokorzenia”.

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Wartości, godność i władza, Vizja Press&IT, Warszawa, 2008
  • Układy. O tym, dlaczego uczciwi ludzie czasami kradną, a złodzieje ujmują się honorem. Wydawnictwo Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania, Warszawa, 2007
  • Ludzie w sytuacjach pokusy i upokorzenia, Wiedza Powszechna, Warszawa, 1985.
  • Psychologiczne Problemy Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji. Teoria reaktywnych i autonomicznych zachowań przestępczych, Prace IPSiR, T.8, Warszawa, 1983.
  • Agresywni Przestępcy, Wiedza Powszechna, Warszawa, 1977.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zmarł prof. Marek Kosewski. vizja.pl. [dostęp 2020-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-23)].
  2. Dr hab. Marek Kosewski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [dostęp 2012-01-03].[martwy link]
  3. Kadra Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie. [dostęp 2012-01-03].